جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 15 بهمن 1396     
از پس فردا، سکه پیش فروش می‌شود

به گزارش صنعت نیوز، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی: از سه شنبه این هفته ۱۷ بهمن طرح پیش فروش سکه طلا از طریق ۱۳۱۲ شعبه منتخب بانک ملی اجرا می‌شود.

 مسعود رحیمی درباره نحوه پیش فروش گفت: سکه تمام بهار آزادی در اختیار همه متقاضیان حقیقی بالای ۱۸ سال با در دست داشتن شناسنامه و با دریافت یک میلیون تومان در مرحله اول و به دو صورت ۶ ماهه و یکساله قرار می گیرد.
وی بهای نهایی سکه را به نرخ روز تحویل و با تخفیف ۹ درصد (با بازه منطقی حدود ۱۵ درصد) برای سررسید یکساله و ۴ درصد برای سررسید ۶ ماهه و بدون دریافت کارمزد و مالیات بر ارزش افزوده اعلام کرد.
مدیرکل امورریالی و نشر بانک مرکزی هدف از اجرای این طرح را علاوه بر حراج روزهای زوج، تعادل بخشی بازار سکه در آستانه سال جدید دانست.

حدود ۲۳۰ هزار قطعه سکه طلا تاکنون حراج شده است
مدیرکل امور ریالی و نشر بانک مرکزی گفت: در حراج سکه در ۲ ماه گذشته حدود ۲۳۰ هزار قطعه عرضه شده است.
مسعود رحیمی با بیان اینکه از آغاز نیمه سال و اوایل پاییز با افزایش حباب گونه نرخ سکه بانک مرکزی از ابتدای آذر از طریق بانک کارگشایی اقدام به حراج سکه شد.
وی ادامه داد: برهمین اساس بانک با عرضه ۱۰۷ هزار قطعه نیم سکه و ۱۲۰ هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی حباب ۲۵۰ هزار تومانی نرخ سکه را تخلیه کرد.
مدیرکل امور ریالی و نشر بانک مرکزی ارزش ذاتی سکه طلا را بر اساس نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی و قیمت ارز دانست و گفت: در دو سه ماه گذشته هر دوی این عوامل رشد صعودی داشته است.
وی در عین حال هدف بانک مرکزی را تاثیرگذاری بر بازار سکه و طلا دانست و گفت: با اینحال نمی توان اثربخشی بازار ارز را نیز با حراج و یا پیش فروش سکه نادیده گرفت که تحت تاثیر قرار می گیرد.
جعفر مهدیزاده مدیر اداره بررسیها و سیاستهای اقتصادی بانک مرکزی نیز در پاسخ به این سوال که آیا با ادامه این روند انتظار بازگشت نرخ سکه به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پیشین وجود دارد گفت: قبلا نرخ هر اونس طلا به ۱۶۰۰ دلار رسید اما بعد از آن به ۱۲۰۰ دلار کاهش یافت که این کاهش احتمالی می تواند بر نرخ سکه در کشور نیز اثر بگذارد.