جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: پنجشنبه، 12 بهمن 1396     
ذخایر قطعی سنگ آهن کشور ۳ میلیارد تن است

به گزارش صنعت نیوز ، مهدي کرباسيان  افزود: باتوجه به هدف گذاري صنعت فولاد کشور براي سال 1404 که ميزان توليد فولاد بايد از حدود 21 ميليون تن به 55 ميليون تن طي 8 سال آينده برسد ناگزير به افزايش توليد سنگ آهن هستيم .
وي با بيان اينکه اغلب عمليات اکتشافي انجام شده در پهنه کشور طي ساليان گذشته ، اکتشافات سطحي و تا عمق 100 تا 150 متري زمين بوده است و باتوجه به ميزان توليد فولاد در کشور شايد نيازي به انجام عمليات اکتشافي عميق نبوده است گفت : ايميدرو با هدف تامين نياز صنايع فولاد کشور به سنگ آهن عمليات اکتشافي وسيعي را شروع کرد و به ذخاير جديدي دست پيدا کرديم بطوريکه در يکسال اخير در سنگان و مناطق ديگر کشور 500 ميليون تن به ذخاير قطعي سنگ آهن کشور اضافه شده است.
کرباسيان افزود : تاکنون در کشور روي ذخاير معدني در عمق زمين کار نشده چرا که اين کار نيازمند سرمايه گذاري و استفاده از فناوري جديد است البته شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايميدرو دو حفاري با عمق 1600 و 1900 متر در فلات مرکزي ايران انجام داد که به يک ذخيره معدني سنگ آهن با بيش از 2 ميليارد تن رسيده است .
وي گفت: اکثر معادن سنگ آهن در دنيا روباز است و معادن عميق خيلي محدود و کم است اما ما اخيرا از دو سه مشاور خارجي که روي ذخاير سنگ آهن در عمق زمين کار کرده اند براي مشاوره دعوت کرديم ولي پيش بيني من اين است که با توسعه فعاليت روي ذخاير عميق حداقل 50 درصد به ذخاير ما در اين بخش اضافه شود .
کرباسيان با بيان اينکه صرفه جويي در مصرف آب و انرژي در صنايع معدني از بحث هاي اساسي است و بايد به اين سمت حرکت کنيم افزود: خوشبختانه واحدهاي بزرگ و جديدي که درحال طراحي و اجرا هستند به اين موضوع توجه ويژه دارند يکي اينکه تجهيزات به روز شود و آب را بازيافت کنند و مجددا استفاده کنند ، از پساب شهرها استفاده شود و نيز در بحث انرژي اصلاح خطوط توليد را مورد توجه قرار داديم بطوريکه در فولاد مبارکه با اصلاح خط مصرف انرژي در آهن اسفنجي 40 درصد کاهش مي يابد.
وي گفت : نبايد به اين فکر کنيم که چون گاز داريم هرچه مي خواهيم مي توانيم مصرف کنيم و اين از سياستهاي وزارت صنعت ، معدن و تجارت و ايميدرو است و در طراحي هاي جديد دو موضوع اساسي يعني کاهش و بهينه سازي مصرف آب و انرژي را حتما مورد توجه قرار مي دهيم .