جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 4 بهمن 1396     
217 روستا با پنل هاي خورشيدي برق دار شدند

به گزارش صنعت نیوز، ­ ولي الدين مصلحتي شربياني در جمع خبرنگاران­ گفت:­ ­اين نوع برق رساني در برخي نقاط به صورت رايگان و در برخي نقاط محروم ديگر مثل روستاهاي کرمان و خراسان جنوبي هزينه کمي براي حفظ و نگهداري پنل هاي خورشيدي دريافت مي کند.

وي افزود: توليد برق از طريق صفحات خورشيدي گران است و براي توليد هر يک کيلووات ساعت برق حدود 13 تا 14 ميليون تومان هزينه مي شود.

مصلحتي با اشاره به اينکه براي خانه هاي روستايي که از طريق پنل هاي خورشيدي برق دار شدند حداقل استفاده از وسايل برقي در نظر گرفته شده است گفت: براي يخچال حدود 150 وات، چند رشته لامپ 50 وات و تلويزيون و راديو و پنکه سرجمع 350 وات مصرف در نظر گرفته شده است که بقيه انرژي توليد شده تا يک کيلووات که هزار وات است در باطري ذخيره مي شود.

وي افزود|: استانهايي که بيشترين استفاده را از پنل هاي خورشيدي در روستاها دارند به ترتيب کرمان، خوزستان، فارس، آذربايجان، کرمانشاه، کردستان، خوزستان، مرکزي، گيلان و مازندران است.

مجري طرح برق روستايي کشور گفت: براي برق دار شدن اين 217 روستا حدود 20 ميليارد تومان هزينه شده است و سرجمع برق توليدي اين تعداد روستا دو ونيم مگاوات است.

مصلحتي با اشاره به اينکه ايران از نظر برق رساني رايگان به روستاها در رتبه نخست­ قرار دارد افزود: هيچ روستاي کددار بالاي 10خانوار بدون برق نداريم و جشن برق دار شدن همه روستاهاي بالاي 20 خانوار در سال 94 و جشن برق دار شدن روستاهاي بالاي 10 خانوار در ارديبهشت امسال برگزار شد.

مجري طرح برق روستايي کشور گفت: حدود 400 روستاي بدون کد که بالاي 10 يا 20 خانوار جمعيت دارند باقي مانده بود که بعد از برق رساني به همه روستاي کددار نوبت به برق رساني به اين روستاها شد.

مصلحتي افزود: اغلب اين روستاها خوش نشين و فصلي هستند و جمعيت به آن روستاها مهاجرت معکوس دارند که براي رونق اقتصادي اين نوع روستاها را نيز برق دار مي کنيم.

وي ادامه داد: در دهه فجر 195 روستا از اين تعداد برق دار مي شوند و بقيه تا پايان اسفند امسال برق دار خواهند شد.

مجري طرح برق روستايي کشور شيوه برق رساني را از طريق شبکه سراسري و انرژي هاي نو عنوان کرد و گفت: اين 400 روستا در مناطق گرمسيري سيستان و بلوچستان، جنوب کرمان، جنوب خراسان جنوبي، فارس، خوزستان و هرمزگان قرار دارد.

مصلحتي­ افزود: هزينه برق رساني به روستاها متفاوت است به طور مثال در لرستان که به وسيله دکل برق رساني شد متوسط هزينه انتقال برق به روستا به ازاي هر کيلومتر 50 ميليون تومان بوده است.

وي­ گفت: 90 ميليارد تومان براي برق رساني به چهارصد روستاي باقي مانده اعتبار در نظر گرفته شده است.

مجري طرح برق روستايي کشور تاکيد کرد: حدود هزار روستا در سري لانکا نيز با همت بخش خصوصي و دو شرکت سانير و مپنا بهينه سازان که برنده مناقصه طرح شدند به عنوان پيمانکار اجرا شد و تجهيزاتي مانند مقره ، سيم و ترانسفورماتور مورد نياز در طرح از شرکت هاي ايراني خريداري شد.