جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 16 دی 1396     
طرح پیشنهادی شهردار تهران برای مقابله با زلزله

خبرگزاری ایلنا: احمد صادقی، جانشین شهردار در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهر تهران به تشریح جزئیات پروژه‌های ۲۰ گانه پیشنهادی که در قالب "طرح جامع پیشگیری ومدیریت بحران شهر تهران " با رویکرد زلزله تهیه شده، پرداخت و گفت: طرح موجود بر اساس  مطالعات انجام شده از آسیب پذیری تهران تهیه شده و از میان ۱۵۰ پروژه پیشنهادی، ۲۰ طرح دارای  اولویت که از ضرورت و فوریت بیشتری برای اجرا برخوردارند، مشخص و پیشنهاد شده است. بنابراین در صورت  تصویب و طی مراحل قانونی، اجرای این پروژه‌ها در بازه‌های زمانی تعیین شده  می‌تواند تهران را به شهری تاب آور و مقاوم تبدیل کند.  

او ادامه داد:  از ۲۰ پروژه پیشنهاد شده ۱۶ پروژه با محوریت اجرایی شهرداری تهران و ۴ پروژه با محوریت اجرایی سازمان‌ها و نهادهای خارج از شهرداری تهران و عضو شورای هماهنگی مدیریت بحران تهران پیش بینی شده است.

صادقی با اشاره به اینکه برخی پروژه‌ها در قالب طرح‌های پیشگیرانه و برخی دیگر در قالب اقدامات افزایش آمادگی و مقابله پیشنهاد شده است، افزود:  ارتقاء و توسعه شهری (نوسازی بافتهای فرسوده)، توانمندسازی سازمان آتش نشانی،  ایجاد شبکه جدید مخابراتی ویژه بحران، اجرای شبکه راه‌های اضطراری، توسعه سامانه هشدار سریع زلزله و مقاوم‌سازی و بازسازی پل‌ها در زمره طرح‌های پیشنهاد شده با محوریت پیشگیری و کاهش ریسک است.  

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: شناسایی، ایجاد و تغییر فضاهای تخلیه امن، احداث شهرک اسکان اضطراری بلند مدت‌، توسعه و سازمان‌دهی گروه‌های داوطلب مدیریت بحران  محلات‌، تاسیس مرکز آموزش مدیریت بحران،  ارتقای فرهنگ ایمنی و آموزش شهروندان،  توسعه و تجهیز پایگاه‌های مدیریت بحران و به روز رسانی بانک جامع اطلاعات مکان محور از جمله  پروژه‌های پیشنهادی است که به افزایش توان آمادگی و مقابله شهر تهران نظر دارد.  

او در تشریح سایر پروژهای ۲۰ گانه گفت: تجهیز پایگاه‌های پیشتیبانی مدیریت بحران به  ارتباط تصویری  با مرکز مدیریت بحران  همراه با تجهیز  ۲۳ مرکز فرماندهی سیار، تامین ساز وکارهای شناخت و رفتار گسل‌ها، تهیه نقشه پهنه‌بندی خطر زمین لغزش و ایمن سازی پهنه‌های خطر پذیر، مقاوم سازی و بهسازی لرزه‌ای ساختمان‌های عمومی،  مقاوم سازی تاسیسات و شبکه  انتقال آب، تشویق مقاوم‌سازی ساختمان‌های خصوصی و ارتقای آمادگی حوزه سلامت در مقابل حوادث و سوانح احتمالی از جمله پروژه‌هاست.  

 صادقی با تاکید بر اینکه اجرای این طرح‌ها در صورت تصویب و طی مراحل قانونی و تامین اعتبار، طی بازه‌های زمانی تعریف شده برای هر پروژه از سوی شهرداری تهران و نیز وزارتخانه‌ها، نهادها و سازمان‌های متولی به اجرا در می‌آید، گفت: این طرح علاوه بر ارائه به رئیس مجلس، به روسای قوای مجریه و قوه قضاییه نیز ارایه می‌شود، کل هزینه‌های اجرای این ۲۰ طرح بالغ بر ۲۶۰ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که ۱۶ طرح آن باید با محوریت شهرداری تهران و با تامین ۱۰۲ هزار و ۹۴۰ میلیارد ریال طی دوره حداکثر پنج سال اجرا شود.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پایان به مطالعات جهانی در این زمینه اشاره کرده و گفت: هریک دلار سرمایه‌گذاری پیشگیرانه در حوزه تاب‌آوری و مقابله با سوانح و حوادث از حدود ۱۵ دلار خسارت در زمان حادثه جلوگیری می‌کند. ضمن آنکه تلفات جانی در سوانح قابل جبران نیست، بنابراین اجرای طرح‌های مقاوم‌سازی و تاب‌آوری نوعی سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید.