جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 16 دی 1396     
پای دیپلماسی تجاری می لنگد

خبرآنلاین: نایب رییس اتاق بازرگانی ایران گفت: «اگر همین قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار اجرا شود، فضای اقتصادی کشور بهتر می‌شود و بهبود پیدا می‌کند؛ این در جهت اقدامات اصلاحی است که باید انجام شود.»

حسین سلاح‌ورزی در پاسخ به این پرسش که با توجه به این‌که بحث تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شده و به دلیل ضرورت دیپلماسی اقتصادی و تجاری، آیا ایجاد وزارت بازرگانی خارجی می‌تواند اقدام درستی باشد؟ اظهار داشت: «با ساختار این‌گونه کل مساله حل نمی‌شود.»

وی با بیان این‌که ما اصلا دیپلماسی تجاری نداشتیم، افزود: «من چند بار هم گفته‌ام. دیپلماسی اقتصادی و دیپلماسی تجاری نباید فقط به فعالیت بیشتر یا کمتر رایزنان تنزل دهیم. فعالیت و تلاش رایزنان مهم است، ولی همه موضوع نیست.»

نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران عنوان کرد: «چند ماه گذشته شاهد بودیم که ظرف یک شب عراق تعرفه واردات لبنیات از ایران را از 5 به 25 درصد افزایش داد. برای ما که 75 درصد از کل صادرات لبنیات‌مان به عراق بود، افزایش 5 برابری تعرفه باعث بالا رفتن قیمت، از دست دادن بازار در مقابل رقبا و خطری برای تقاضا در داخل کشور شد.»

سلاح‌ورزی متذکر شد: «ما در مورد سیمان نیز همین مساله را با عراق داشتیم. بالاخره ما در مذاکرات دوجانبه و چندجانبه باید به توافقات بلندمدت، محکم و استوار برسیم.»

نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران خاطرنشان کرد: «اگر همین قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار اجرا شود، فضای اقتصادی کشور بهتر می‌شود و بهبود پیدا می‌کند. این در جهت اقدامات اصلاحی است که باید انجام شود.»