جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 5 دی 1396     
خانه توکلی قم مرمت می‌شود

 به گزارش صنعت نیوز ، معاون میراث‌فرهنگی قم از آغاز مرمت فاز نخست خانه توکلی تا پایان امسال خبر داد.

 

خانه توکلی عمار کاووسی معاون میراث‌فرهنگی این استان امروز ۵ دی ۹۶ گفت: «خانه‌های تاریخی در قم نیازمند مرمت و احیا هستند، اما با توجه به تعداد آثار و اعتبارات تخصیص‌یافته لازم است که این بنا‌ها با مشارکت ارگان‌ها و بخش خصوصی مرمت شوند.»

او افزود: «خانه توکلی یکی از بناهای تاریخی استان قم است که نزدیک به ۶۰ ورثه دارد و دو دانگ آن نیز در اختیار ستاد فرمان حضرت امام‌ (ره) است.»

کاووسی تصریح کرد: «چندی پیش در طرح توسعه چهل‌اختران این خانه مورد تهدید قرار گفت که اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم جلوی تخریب را گرفت. درحال حاضر اما این اداره‌کل با همکاری و مشارکت شهرداری استان قم درصدد مرمت این خانه تاریخی است.»

او بیان کرد: «اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم مکاتباتی را با شهرداری انجام داده که هم اکنون شهرداری در مرحله پاک‌سازی و آواربرداری در این خانه تاریخی است.»

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری قم گفت: «پیشنهاد کرده‌ایم که این خانه به مرکز فرهنگی، موزه هیئت مذهبی و... تبدیل شود.»

خانه توکلی یکی از بناهای تاریخی متعلق به دوره قاجار در قم است که سال ۸۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این خانه در خیابان آذر، محله چهل‌اختران واقع شده است.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: