جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 18 مهر 1396     
افزایش قدرت خرید مردم در اولویت دولت

به گزارش صنعت نیوز، معاون وزیر راه با اشاره به اینکه افزایش قدرت خرید خانوار جزء مهم ترین اهداف دولت است،گفت : موجودی مسکن بیش از تعداد خانوار است و طبق آمار سال95 برابر 24 میلیون خانوار،27 میلیون مسکن داریم که عدم تعادل دیده می شود.

حامد مظاهریان معاون وزیرراه و شهرسازی در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن که با حضور وزیر راه و شهرسازی، رئیس کمیسیون عمران مجلس و معاون شهرداری تهران اغاز شد گفت : همایش سیاست های توسعه ای مسکن فرصتی است که سیاست های بخش های مختلف دولت در جمعی بزرگ نقد شود و برنامه یک سال اینده مورد برسی قرار گیرد.

وی ادامه داد : مسکن یکی از نیازهای اساسی بشر و از عوامل ثبات بخش زندگی است و برای ایرانیان در مقایسه با ملت های دیگر اهمیت زیادی دارد.

مظاهریان ادامه داد : برای دوره 20 ساله مطالعه ای انجام شده است که نشان می دهد بهای زمین 1.7برابر ، بهای مسکن 76 برابر و اجاره بهای تهران 61 برابر شده است.

همچنین بهای زمین 3 برابر نرخ تورم و اجاره بها 1.7 برابر نرخ تورم افزایش پیدا کرده است.

دبیر این همایش ادامه داد : افزایش قیمت ها از سال 92 در بخش مسکن 10.6 برابر ، زمین 2 برابر و اجاره بهای مسکن 1.5 برابر بوده است.

مظاهریان ادامه داد : در این 4 سال اجاره بها بیش از بقیه بخش ها افزایش داشته است.

وی افزود : دولت نباید وارد بازار ساخت و ساز شود.

معاون وزیر مسکن با اشاره به اینکه افزایش قدرت خرید خانوار جزء مهم ترین اهداف دولت است ، گفت : موجودی مسکن بیش از تعداد خانوار است و طبق آمار سال95 برابر 24 میلیون خانوار ، 27 میلیون مسکن داریم که عدم تعادل دیده می شود.

وی افزود : خانوارها توان و قدرت خرید این خانه ها را ندارند و این مسکن ها به نیت سفته بازی و کسب اقتصادی ساخته شده است.

مظاهریان ادامه داد : یکی از اهدافی که دولت دنبال می کند ، افزایش قدرت خرید خانوار است.

وی افزود : توجه ویژه به زوج های جوان و خانه اولی ها داریم.

مظاهریان ادامه داد: در نوسازی بافت های فرسوده و حاشیه نشینی ؛ اجماع کلان برای بازسازی شکل گرفته است.

وی تصریح کرد: برای اجرای سیاستها نیاز به نهاد توسعه ای داریم و بانک مسکن نشان داده است که می تواند به عنوان نهاد توسعه ای برای بخش مسکن تلاش کند .

وی تصریح کرد : در بخش مسکن اجتماعی و کم درامدها باید سیاست های اجتماعی تجمیع شود و در بحث مسکن اجتماعی همه بخش ها باید رویکرد واحدی داشته باشند.

 

تاکید بر عدم دخالت دولت در ساخت و ساز مسکن

 

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی گفت: عدم دخالت دولت در ساخت و ساز مسکن، گسترش بازار رهن، تامین مسکن برای زوج‌های جوان و خانه اولی ، و توجه به بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشینی مورد وفاق دولت و مجلس است.

 

حامد مظاهریان امروز در هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن مهم ترین سیاست‌های دولت دوازدهم را تشریح کرد و گفت: همایش سیاست‌های توسعه مسکن فرصتی است که سیاست‌های بخش‌های مختلف حکومت و دولت را برای مسکن تشریح می‌کند و این سیاست‌ها در گروه‌های تخصصی شرکت کننده در همایش به بحث و نقد گذاشته می شود.

مظاهریان با تاکید بر اینکه همایش در محیط‌های علمی و پژوهشی برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود ، گفت : در این همایش 59 نفر از متخصصان حوزه کمک کردند تا پذیرای نظر گروه‌های مختلف در این همایش بشویم.

معاون مسکن و ساختمان گفت : در زبان فارسی کلمه خانه و خانواده وجود دارند که واده پسوندی به معنای شالوده و زیربناست و اهمیت مسکن و خانه را در محیط خانوادگی ایران به نمایش می‌گذارد و این رابطه اسمی را ما در زبان‌های دیگر نمی‌بینیم.

وی تصریح کرد : به همین دلیل مسکن و حل مسئله مسکن در کشور وظیفه ما را در دولت افزایش می‌دهد.

مظاهریان گفت : باید در کنار نیاز اساسی تامین مسکن به افزایش کیفیت زندگی هم توجه کنیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در بازه 20 ساله کمترین افرایش قیمت را در اجاره بها داشتیم و در دوره 4 ساله دولت یازدهم اجاره بها بیشترین افزایش را داشت تا بتواند خود را به سطح تورم عمومی نزدیک کند.

وی سیاست‌های دولت را در 3 محور تشریح کرد وگفت: اولین سیاست دولت برای تنظیم بازار مسکن این است که دولت نباید شخصا وارد ساخت و ساز شود ، دومین سیاستی که دولت دنبال می‌کند، گسترش بازار رهن است و باید تمام تلاش خود را برای افزایش قدرت خرید خانوار انجام دهیم.

مظاهریان با اشاره به اینکه در حال حاضر موجودی مسکن بیش از تعداد خانوار است گفت: آمار سال 95 نشان می‌دهد 24 میلیون خانوار و 27 میلیون خانه داریم اگر این تحول را در یک دوره 40ساله از اوایل انقلاب تاکنون در نظر بگیریم می‌بینیم که در اوایل انقلاب به ازای هر 100 خانه 127 خانوار وجود داشت در حالی که این آمار هم‌اکنون برعکس است.

این مقام مسئول ادامه داد: هم‌اکنون عدم تعادل بزرگی بین تعداد خانوارها و خانه‌ها دیده می‌شود.

تعداد خانه‌ها فزونی گرفتند اما خانواده‌ها توان خرید ندارند زیرا برخی خانه‌ها با هدف سفته بازی و سوداگری ساخته شد که نیاز خانواده‌ها را برای تامین مسکن پاسخ نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: یکی از اهداف دولت دوازدهم افزایش قدرت خرید خانوار است تا با قدرتمند کردن آن‌ها تعداد بیشتری صاحب خانه شوند.

مظاهریان خاطرنشان کرد: دولت می‌داند که هیچ‌کسی برای خرید خانه همه پول نقد را ندارد به همین دلیل نظام تامین مالی در قالب تسهیلات شکل گرفته است تا دسترسی خانوارها به خانه افزایش یابد. گسترش بازار رهن و معرفی ابزارهای نوین مالی از اقدامات دولت بود که در این باره موفقیت‌های فراوانی نیز در دولت یازدهم داشتیم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی سیاست سوم دولت را توجه به زوج‌های جوان و خانه اولی‌ها

دانست و گفت: در سیاست‌گذاری سعی دولت اولویت بخشیدن به زوج‌های جوان و خانه اولی‌ها بوده و است زیرا این گروه خریدارهای واقعی هستند و هدف آن‌ها مسکن برای مسکن نه مسکن برای انتفاع است.

وی گفت: توجه به بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشینی در شهرها از مباحث مهمی است که دولت تعقیب می‌کند و در حال حاضر اجماع کلامی در این حوزه شکل گرفته است.

مظاهریان ادامه داد: اینکه برای اجرای سیاست‌های دولت در بخش مسکن نیاز به نهاد توسعه‌ای داریم هم مورد توجه است.

این مقام مسئول همچنین اجرای مسکن اجتماعی را از دیگر اولویت‌های دولت برشمرد و گفت: در مسکن اجتماعی همه بخش‌هایی که به مسائل اجتماعی توجه دارد باید سیاست واحدی را در پیش بگیرند و اجرای مسکن اجتماعی وظیفه همه بخش‌های مرتبط است.

وی اظهار امیدواری کرد در 2 روز هفدهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن ، دولت و بخش‌های خصوصی بتوانند سیاست ها را به نقد گذارند و برای بهبود وضعیت به اجماع مناسبی دست یابند.

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: