جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 11 مهر 1396     
ساخت و ساز برای سوداگری نه سکونت

به گزارش صنعت نیوز، رشد ۵ / ۵۵ درصدی تعداد خانه‌های خالی درطی ۵ سال اخیربیانگر نگاه سفته بازانه به بازار مسکن در زمان رکود این بازار است.

خانه ای برای خرید پیدا نکردم و حتی مورد مناسبی هم برای اجاره نبود این صحبت های اکثرا افرادیست که سایه رکود بر سر انان سنگینی می کند البته واحدهایی خالی هستند که متقاضیان توان خرید ندارند.

شب ها وقتی هوا تاریک می شود چراغ های خانه ها یکی پس از دیگری روشن می شود اما وقتی از محله های شمالی شهرعبور می کنیم خانه هایی را می بینیم که هیچ وقت چراغشان روشن نبوده و کسی داخلشان ساکن نیستند و اگر کمی دقیق تر شویم درمحل زندگیمان هم واحدهای خالی هستند که چند سالی است که بیشتر برای سوداگری و تجارت ساخته و احتکار شدند.

با توجه به اینکه بیشتر تقاضای خرید در کشور برای خانه هایی با مساحت های بین 60 تا 100 متری است بیشتر خانه های ساخته شده در طی این 6 سال واحدهای لوکس و گران قیمت هستند وامکان خرید ندارند .

تعداد خانه های خالی در ایران از تعداد خانوارها افزایش پیدا کرده این درحالیست که تعداد خانه های خالی در ایران در سال 85 ششصد و 30 هزار واحد بوده که در سال 90 به یک میلیون و 660 هزار خانه خالی رسید و ظرف 5 سال یک میلیون خانه خالی اضافه شد که در سال 90 تا 95 آمار خانه های خالی به دو میلیون و 587 هزار واحد رسید.

در تهران نیز در سال 90 تعداد خانه های خالی327 هزار درسال 95 به 490 هزار رسیده است که ظرف 5 سال 160 هزار خانه خالی در تهران اضافه شده است .

وجود خانه های خالی یعنی 250 میلیارد دلار سرمایه محبوس شده ، که 2 برابر ارزش بورس کشور است .این درحالیست که ما سالانه نیاز به ساخت حدود یک و نیم میلیون واحد مسکونی در کشور داریم اما رکود چند ساله باعث شده تا ساخت و ساز موثر برای کاهش تقاضا در بازار کم شود وعلاوه بر اینکه در تابستان امسال در بخش اجاره در بافت های پرجمعیت و نیازمند مسکن با کمبود واحد روبرو بودیم اما از طرفی هم با افزایش تعداد خانه های خالی مواجه هستیم .

باید برای تعادل در عرضه و تقاضا و ساماندهی بخش مسکن سیاست های اساسی اتخاذ شود مالیات برخانه های خالی طرحی که شاید یکی از راهکارها برای جلوگیری از احتکار در این بخش باشد اما تنها در حد حرف باقی ماند.

رکود 6 ساله بازار مسکن اگر چه توانسته تاحدودی مانع افزایش قیمت مسکن شود و مسکن را به یک کالای مصرفی تبدیل کرده است اما پای نفر سومی که از این اب گل الود ماهی می گیرد در میان است.

متاسفانه بانک ها از هدف اصلی خود که تقویت تولید و ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای تولیدکنندگان بوده است؛ فاصله گرفته و به برج سازی و ساخت خانه های لوکس روی آورده اند این یعنی سرمایه های که برای اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان پرداخت می شد اکنون در خانه های لوکس محبوس مانده است.

احتکار یکی از عواملی است که به رکود بازار مسکن دامن زده است که یکی از راههای ان ساماندهی وضع بازار و مالیات برخانه های خالی است که باید بر این سرمایه های راکد فکری اندیشید تا همچنان شاهد افزایش تعداد خانه های خالی نباشیم.