جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: پنجشنبه، 23 شهريور 1396     
اعلام اولویت های جدید شرکت ملی فولاد

به گزارش خبرخودرو، رییس هیئت عامل ایمیدرو گفت: ارایه راهکار به دولت و بهرمندی از ظرفیت های بخش خصوصی، پژوهش و استفاده از فناوری های جدید باید در دستور کار شرکت ملی فولاد قرار گیرد تا به جایگاه اصلی خود بازگردد.

مهدی کرباسیان در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل جدید شرکت ملی فولاد ایران افزود: در دنیا جایگاه فولاد مترداف با توسعه است. میزان مصرف فولاد یکی از شاخص هایی است که در پیشرفت کشورها از آن یاد می شود چرا که از زمینه های توسعه یافتگی است.

وی افزود: سرانه مصرف فولاد در ایران حدود 200 کیلوگرم و در کشورهای پیشرفته 350 کیلوگرم است. اگر به دنبال این هستیم که به این میزان از مصرف برسیم بایستی در نحوه تولید و پرداختن به مقوله کیفیت توجه ویژه ای داشته باشیم تا در نهایت مصرف آن در جامعه افزایش یابد.

رییس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد: اتفاق ناگواری که در دولت قبل روی داد؛ بحث انحلال شرکت ملی فولاد بود و برای خروج این مجموعه از بحران اقدامات لازم انجام نشد و این نشان دهنده این است که حوزه فولاد را از صورت مسئله حذف کردند.

وی افزود: در دولت یازدهم رویدادهای مهمی در شرکت ملی فولاد رخ داد. نخست بازگشت به وضعیت سابق و رسیدن به یک ثبات نسبی و در ادامه روشن شدن چراغ 7 طرح فولادی بود.

 

7طرح فولادی در بهترین وضعیت

کرباسیان با بیان اینکه 2500 تن آهن اسفنجی با تکنولوژی بومی PERED تا به امروز تولید شده است که 3 کارخانه ایرانی برای خرید بخشی از آن اعلام آمادگی کرده اند، اظهار کرد: فولاد شادگان به عنوان یکی از طرح های استانی، تولید آهن اسفنجی را آغاز کرده است. فولاد میانه چند روزی است که در مدار تولید قرار گرفته است. همچنین فولاد نی ریز در اواخر مهر و فولاد سبزوار در آبان سال جاری در فاز تولید قرار می گیرند.

وی ادامه داد: زنجیره فولاد در سال 2015 دچار چالش جدی شد ولی خوشبختانه الان وضعیت جهانی آن بهتر شده است. اتفاق خوبی در ایران این بود که توجه به اشتغال و تولید با دیدگاه صادرات محور حاصل شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: سال گذشته 6 میلیون تن صادرات فولاد داشتیم و این در حالی است که در سال 92 کل صادرات این محصول 200 هزار تن بود و در همین بازه زمانی 10 میلیون تن واردات فولاد انجام می شد. باید بپذیریم که در حوزه معدن و صنایع معدنی جایگاه بهتری در منطقه و دنیا داشته باشیم که زنجیره فولاد باید محور آن باشد.

کرباسیان با بیان اینکه رئیس جمهور و شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت نگاه ویژه ای به بخش معدن دارند ، گفت : هماهنگی در حوزه معدن و صنایع معدنی که شروع آن با زمین شناسی و در ادامه تا مرحله تولید محصول نهایی خواهد بود و همچنین سیاست گذاری و نظارت مورد توجه دولتمردان در دولت دوازدهم است.

 

انتشار نقشه یکصد هزارم برای جلب سرمایه گذار خارجی

وی با اشاره به زحمات سازمان زمین شناسی در تهیه نقشه های یکصد هزارم گفت: تعامل بین ایمیدرو و سازمان زمین شناسی کار ارزنده ای بود. سازمان زمین شناسی نقشه های یکصدهزارم ایران را تهیه کرده است. این نقشه طی ماه های آتی چاپ خواهد شد تا در دسترس دنیا قرار بگیرد تا موضوع جلب سرمایه گذار خارجی برای این حوزه تسهیل شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو اعلام کرد: با توجه به حسن توجه رئیس جمهوری و مقام عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت به ویژه در صنعت فولاد که 43 درصد از بازار معادن و صنایع معدنی را فولاد تشکیل می دهد؛ شرکت ملی فولاد باید برنامه های کارشناسی شده ای را در در برنامه های خود جای دهد و پیشنهادات خود را اعلام کند.

کرباسیان با اشاره به آثار برجام افزود: به دست آوردن بازار در دوران رکود آن هم با حضور رقبایی همچون چین از اهمیت قابل توجه ای برخوردار است. اما خوشبختانه در فضای پسابرجام صادرات ما به کشورهای اروپا، آسیا و حتی تا کشور کانادا انجام شد.

 

تمرکز بر اهداف اقتصاد مقاومتی

وی گفت: در دولت دوازدهم قطعا بحث معدن و صنایع معدنی با تمرکز بر اهداف اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال مورد توجه است. یکی از بحث ها در دوره جدید دولت تخصصی کردن امور است. ما مسئولیتی که به شرکت فولاد می دهیم این است که به طور مداوم با همکاری مسئولان دولت، انجمن فولاد و مدیران وزارتخانه برنامه های کارشناسی شده ارایه و گلوگاه ها را معرفی کند.

رئیس هیات عامل ایمیدرو ادامه داد: شرکت ملی فولاد جدا از وظیفه مدیریت و راه اندازی 7 طرح فولادی یک برنامه زمانبندی مناسب در راه اندازی این طرح ها ارایه کرده و به آن سرعت بخشد.

کرباسیان تاکید کرد: سیاست دولت این است که بنگاه داری نکند و تنها نقش سیاست گذار و ناظر را داشته باشد تا طبق اصل 44 قانون اساسی امور را به افرادی که دارای اهلیت هستند بسپارد.

در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید شرکت ملی فولاد ایران از خدمات عبدالمجید شریفی مدیرعامل پیشین این مجموعه تقدیر و منصور یزدی زاده به عنوان مدیرعامل جدید شرکت ملی فولاد معرفی شد.

 

ضرورت همکاری ملی برای فعال شدن زنجیره اکتشاف و تولید عناصر نادر خاکی

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران در کارگاه آموزشی گفت : توسعه دانش اکتشاف عناصر نادر خاکی مهم است تا از واردات بی نیاز شویم.

 به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، غلامرضا ملاطاهری در حاشیه کارگاه آموزشی اکتشاف عناصر نادر خاکی  گفت: اکتشاف عناصر نادر خاکی با اکتشاف بسیاری از کانسارهای قدیمی مانند مس، آهن، سرب و روی که در ایران بوده، متفاوت است.

وی افزود: اکتشاف عناصر نادر خاکی در ایران از سال 93 توسط طرح عناصر نادر خاکی شروع شد اما به دلیل محدودیت های موجود در تیپ های عناصر نادر خاکی در ایران از نظر نوع عملیات، تصمیم گرفتیم برای فازهای عمومی و تفصیلی اکتشاف، از مشاورانی استفاده کنیم که صاحبنظر هستند.

سرپرست مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران تصریح کرد: آقای پرفسور مارتیا صادقی، مسئول پروژه عناصر نادر خاکی اروپا است و در این زمینه اقدامات زیادی انجام داده است و به همین دلیل، از وی دعوت شد دوره ای را در ایران ارائه کند.

وی ادامه داد: در این کارگاه 9 ساعته آموزشی، موضوع هایی نظر شناسایی عناصر نادر خاکی، روش های اکتشاف، روش های آنالیز عناصر نادر خاکی، خاستگاه زمین شناسی عناصر نادر زمین، انواع کانی سازی عناصر نادر زمین و کانی سازی عناصر نادر خاکی در ایران مطرح شد.

ملاطاهری خاطرنشان کرد: استفاده از این کارگاه آموزشی برای شرکت عموم آزاد گذاشته شد تا علاوه بر مشاوران و کارکنان ایمیدرو، علاقه مندان نیز با این تخصص آشنایی بیشتری پیدا کنند تا در برنامه ریزی های آتی، با دانش به روز شده اکتشاف عناصر نادر خاکی، عملیات بعدی را پیگیری کنیم.

 

ضرورت همکاری ملی برای فعال شدن زنجیره اکتشاف و تولید

دکتر مارتیا صادقی با بیان اینکه اگر بخواهیم جزو کشورهای سبز با فناوری نوین قرار بگیریم، استفاده از عناصر نادر خاکی جزو لاینفک زندگی ما خواهد بود، گفت: برای تامین این عناصر نیاز داریم از کشورهای دیگر وارد کنیم اما با کارهایی که در ایمیدرو یا موسسات دیگر انجام می شود ما در راه استقلال ملی هم می توانیم گام برداریم که این محصولات از جاهای دیگر وارد نشوند.

وی افزود: این عناصر کاربردهای فراوانی در زندگی روزمره همچون مگنت، کاتالیست، سرامیک، خودرو، لپ تاپ، تلفن همراه، شیشه، توربین های بادی و غیره دارند.

مدرس کارگاه آموزشی اکتشاف عناصر نادر خاکی بیان داشت: حجم و پتانسیل بالایی از عناصر نادر خاکی را به ویژه در ایران مرکزی، زنجان و مناطق دیگر کشور داریم.

وی ادامه داد: برای فراهم کردن بستر استفاده از عناصر نادر خاکی، علاوه بر اکتشاف سیستماتیک، باید اکتشاف کانه آرایی و جداسازی و در کل، همه زنجیره اکتشاف و تولید را دنبال کنیم که البته این روند را تنها با یک سازمان نمی توان انجام داد. بلکه در همه سازمان های مرتبط باید یک همکاری ملی رخ دهد. برای این منظور، تنها فعالیت ایمیدرو و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کافی نیست بلکه در این زنجیره، باید همه صنایع که از این عناصر استفاده می کنند در این قضیه ورود پیدا کنند.