جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 22 شهريور 1396     
جز یکی، دو قطعه ساز بزرگ ، هیچ قرارداد قطعی با قطعه سازان داخلی به امضاء نرسیده است

به گزارش صنعت نیوز، عضو هیات‌ مدیره انجمن تخصصی صنایع همگن قطعه‌سازی کشور با گلایه از فضا و شرایط تولید در صنعت قطعه سازی ، اظهار داشت : به نظر نمی رسد در جریان همکاری های و توافقات صورت گرفته ، اوضاع قطعه سازان داخلی تغییر نموده و  قطعه سازان داخلی نقشی در جریان همکاری ها داشته باشند چنانچه با گذشت ماهها هنوز هم مشخص نشده که در تولیدات جدید چه قطعاتی قرار است داخلی سازی شود.

مهدی مطلب زاده با اشاره به اینکه تاکنون وضعیت قطعه سازان در همکاری های اخیر اعلام نشده است، گفت : متاسفانه با اتفاقی که در پس از برجام رخ داده ، عملا بازار خودرویی ایران در اختیار فرانسوی ها قرار گرفته و به زودی خیابان ها مملو از خودروهای فرانسوی خواهد شد ، خودروهایی که اغلب مونتاژی بوده و نهایتا پیش بینی می شود هیچ اتفاق جدیدی را در صنعت خودرو رقم نخواهد زد.

وی تاکید کرد : متاسفانه تاکنون به جز یکی دو قطعه ساز بزرگ ،هیچ قراردادی با قطعه سازان داخلی به امضاء نرسیده است.

وی تصریح کرد : باید در قراردادهای خودرویی ، شرکتهای خارجی مجاب شوند که دست قطعه سازانشان را در دست قطعه سازان داخلی قرار دهند در چنین شرایطی است که انتقال تکنولوژی صورت گرفته و با تولیدات جدید قطعه سازان داخلی در زنجیره تامین خودروسازان خارجی قرار گرفته و بالطبع صادرات محور بوده و وارد بازارهای جهانی خواهیم شد.

وی در ادامه با توجه به تصمیم بانک مرکزی و کاهش سود بانکی، خاطر نشان کرد : باید نقدینگی به بازارهای مولد هدایت شود تا باعث توسعه اشتغالزایی در کشور شود.

این فعال در صنعت قطعه سازی افزود : بی تردید اختصاص سودهای بالای بانکی به سپرده ها ، باعق عدم پیشرفت و توسعه اقتصاد و تولید در کشورهاست.

مطلب زاده با اشاره به نبود امنیت سرمایه گذاری در بخش های تولیدی ، اظهار داشت : باید مشکلات موجود در فضای کسب و کارهای تولیدی رفع و امنیت به این بخش بازگردد تا موجب جذب سرمایه گذاری در این بخش شود.

وی افزود : بخش مهمی از علت نبود فضای کسب و کار مناسب تولیدی ناشی از عدم همکاری دستگاههایی چون دارایی، تامین اجتماعی و سایر سازمان مرتبط است که مدتهاست به جان تولیدکنندگان افتادند و مشکلات و موانع زیادی را برای بخش های تولیدی و صنعتی ایجاد کردند.

وی گفت : اگر فضای تولید و روابط دستگاهها با تولیدکنندگان قانونمند شود ، مسلما تولید سودده شده و طرح های تحقیق و توسعه عملی خواهد شد ،طبعا در چنین شرایطی فضای تولید و اشتغالزایی در کشور نیز بهبود و توسعه خواهد یافت.

وی اظهار داشت : در صورتی که فضای تولید بهبود یافته و سیاست های کلان بخش های تولیدی و صنعتی صادرات محور شوند طبیعی است که دیگر نمی توان صرفا به بازار تولید در داخل اکتفا نمود و با عملی شدن سیاست ها ،بازارهای صادراتی توسعه یافته و امینت سرمایه گذاری نیز افزایش یابد.