جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 13 شهريور 1396     
اقدام منطقی دولت در توقف واردات خودرو

به گزارش صنعت نیوز، عضو هیات مدیره انجمن تخصصی همگن قطعه سازان خودرو کشور معتقد است : متاسفانه شرایط کنونی تولید و صنعت کشور به نحوی نیست که تولیدکنندگان چشم انداز روشنی را پیش رو داشته باشند.

محمود نجفی سهی  با اشاره به تاثیر واردات بر جریان تولید در کشور اظهار داشت : اینکه دولت مدتی است ثبت سفارش خودروهای وارداتی را متوقف کرده ، چنانچه با هدف حمایت از تولید داخل باشد مسلما اقدام منطقی است زیرا اگر قرار باشد خودروهای 100 درصد وارداتی بدون در نظر گرفتن سهمی از داخلی سازی وارد شوند ، به نظر این تصمیم اخیر دولت اقدام منطقی بوده و باید در راستای توجه به تولید داخل این تصمیم تداوم یابد.

وی تاکید کرد : با توجه به هدف گذاری دولت مبنی بر تولید هر خودرویی با حداکثر 40 درصد داخلی سازی ، بی شک حرکت بسیار خوبی برای توسعه سهم داخل و صنعت قطعه سازی است.

وی با اشاره به توانمندی قطعه سازان داخلی خاطر نشان کرد : در صورتی که قطعه سازان دستشان به لحاظ تامین مالی باز باشد و قادر به سرمایه گذاری جهت توسعه و خرید تکنولوژی و ماشین آلات به روز باشد مطمئنا می توانند به سهم مورد نظر در داخلی سازی محصولات جدید دست یابند.

وی گفت : امروز قطعه سازان داخلی ، قطعاتی را تولید می کنند که در خودروهای به روز دنیا استفاده می شود بنابراین این توانمندی در صنعت قطعه سازی ایران وجود دارد اما مطمئنا 100 درصد نیست.

این عضو فعال در صنعت قطعه سازی کشور با اشاره به حضور برخی از قطعه سازان بزرگ در همکاری های جدید خودرویی ، اظهار داشت : البته قطعه سازان بزرگ نیز از ابتدا بزرگ نبودند و در راستای شرایط و تصمیماتی امروز بزرگ شدند.

نجفی سهی افزود : در صورتی که به فرض 800 قطعه ساز فعال داخلی داشته باشم بدون تردید بیش از 50 تا 60 درصد آنها می توانند قطعات به روز را تولید نمایند.

وی همچنین به برخی از قراردادهای همکاری بین قطعه سازان اشاره کرد و اظهار داشت : در صورتی که در جریان این قراردادها انتقال تکنولوژی صورت گیرد می توان به نتیجه آنها امید داشت.

وی گفت : متاسفانه برخی از این همکاری ها و آمد و شدها صرفا به جهت منافع تعدادی از این شرکتها صورت می گیرد بنابراین در صورتی که قطعه سازان داخلی نیز در جریان این همکاری ها به فکر منافع ملی باشند ، می تواند این مذاکرات نتیجه مثبتی را برای تولید کشور به دنبال داشته باشد.