جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 12 شهريور 1396     
هفدهمین جشنواره صنعت چاپ با همکاری وزارت ارشاد و صنعت

به گزارش صنعت نیوز، مدیر کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: صنعت چاپ ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته بود و نمی‌توانست از حمایت‌های صنعتی استفاده کند، اما اکنون تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است و می‌تواند از حمایت‌ها و بودجه وزارت صنعت استفاده کند.

رضا برازش افزود: جشنواره صنعت چاپ در هفدهمین سال برگزاری در سطح ملی و استانی با نظم بهتری برگزار و مشارکت بخش‌های مختلف و تشکل‌ها هر سال بیشتر می‌شود و امیدواریم به زودی این جشنواره را خود انجمن‌ها و تشکل‌ها برگزار کنند و ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فقط حمایت کننده و ناظر باشیم.

 

وی با تبریک روز ملی چاپ به همه ناشران و چاپخانه داران کشور گفت: در جشنواره صنعت چاپ ابتدا از پیشکسوتان منتخب استانی که به تأیید هیأت داوران می‌رسند قدردانی می‌شود سپس تجلیل از کارآفرینان برتر استانی را داریم که داوری هر دو بخش جشنواره هفته آینده انجام خواهد شد.

 

مدیر کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: اقدام جدیدی که در هفدمین جشنواره صنعت چاپ صورت گرفته همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزارت صنعت، معدن و تجارت است به این ترتیب که وزارت صنعت کارآفرینان و صنعتگران نمونه را در همان روز جشنواره معرفی می‌کند و می‌توانیم هماهنگی خوب این دو وزارتخانه را در روز ملی صنعت چاپ مشاهده کنیم.

 

برازش در پاسخ به اینکه آیا این همکاری محدود کننده وظایف وزارت ارشاد نیست؟ گفت: همیشه همکاری‌ها خوب است این تحولی که در صنعت چاپ رخ داده و وظایف جابجا شده، حاصل بررسی‌های چند ساله است، اما این کار بزرگ یکی دو دهه معطل مانده بود که در هفدهمین دوره جشنواره انجام شد.

 

وی در پاسخ به اینکه وضع صنعت چاپ در حال حاضر چگونه است؟ افزود: خوشبختانه در یکی دو سال اخیر شاهد ورود دستگاه‌های مختلفی به کشور بوده ایم، دستگاه‌های ما در چند سال گذشته از چین وارد می‌شد، اما یکی دو سالی است شاهد ورود دستگاه‌های درجه یک با قابلیت‌های خاص به کشور هستیم که این تحول صنعتی باعث کاهش واردات محصولات چاپی و افزایش صادرات شده است.

 

مدیر کل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه پیش از این مواد اولیه‌ای مثل سلفون فقط در یک جا تولید می‌کردیم، اما اکنون اشباع شدیم، افزود: به طور مثال پارسال چاپخانه‌ای بیش از ۳۰ میلیون دلار صادرات محصولات چاپی داشته که این روند خوبی است.

 

وی با ابراز امیدواری از همکاری دو وزارتخانه و تأثیر این همکاری در تقویت بسته بندی تولیدات کشورمان گفت: تولیدات خوبی داریم، اما بسته بندی خوب و مناسب نداریم، به طور مثال بهترین زعفران دنیا را تولید می‌کنیم، اما به علت ضعف در صنعت بسته بندی، زعفران، خرما و میوه جات را فله صادر می‌کنیم که امیدواریم با همکاری دو وزارتخانه خدمات بسته بندی کشورمان تقویت شود.