جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 8 شهريور 1396     
توقف موقت ثبت سفارش واردات خودرو سواری خللی در روند واردات ایجاد نمی کند

به گزارش صنعت نیوز، علی علی‌آبادی‌فراهانی در پاسخ به مطالب برخی رسانه‌ها در خصوص توقف موقتی ثبت سفارش واردات خودرو سواری، تصریح کرد: از جمله وظایف و مسئولیت دولت‌ها، تدوین  مقررات و ضوابط مرتبط با امر تجارت خارجی است و اگر از آنچه که در حوزه واردات و صادرات در کشور صورت می‌گیرد بی‌تفاوت بگذرند، ممکن است آثار سویی در لطمه به تولیدات داخلی، لطمه به اشتغال و یا بی ثباتی در سیاست‌های مرتبط با بازار سرمایه، پول و ارز وارد کند که اکثر دولت‌ها به موجب قوانین مرتبط، موظفند در این گونه موارد نظارت لازم را به عمل آورند و در صورت نیاز ضوابط و مقررات اصلاحی وضع کنند.

وی همچنین در مورد محدودیت ثبت سفارش به خاطر کنترل نرخ ارز، گفت: اگرچه بر اساس تحلیل‌های اقتصادی نرخ ارز هم مانند هر کالایی متأثر از میزان تقاضا و عرضه آن در بازار است و اینگونه اقدامات می تواند مؤثر واقع شود، اما توقف ثبت سفارش صرفاً به دلیل کنترل نرخ ارز نبوده است.

مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران با رد کردن استنباط انحصار از این تصمیم، خاطر نشان کرد: این تصمیم هیچ نوع انحصاری بوجود نیاورده است حتی در مقایسه با دوره مشابه سال‌های گذشته، فضا رقابتی‌‌تر نیز شده است، زیرا واردات 5 ماهه خودرو از نظر تعداد و ارزش به مراتب بالاتر از دوره مشابه سال گذشته، بوده و این حجم از واردات خودرو توسط بخش خصوصی فعال که همان نمایندگان رسمی هستند، انجام شده است.

علی‌آبادی‌فراهانی با اشاره به انجام مشورت‌های لازم برای این کار تأکید کرد: در این خصوص مشورت‌های لازم صورت گرفته است و با اخذ مشورت از صاحبنظران و کارشناسان، منافع ملی بصورت شفاف و قابل بررسی، لحاظ شده است.

وی با اشاره به نمایندگی های رسمی که قبل از ثبت سفارش و اخذ مجوز واردات تعهداتی را برای مشتریان بوجود آورده‌اند، تصریح کرد:  اگر مصرف‌کنندگان از این گونه نمایندگی‌ها شکایتی دارند، قطعاً به تخلف آن‌ها رسیدگی و در صورت اثبات تخلف، مجوز نمایندگی ابطال می‌شود. همچنین شاکیان می‌توانند شکایت خود را از سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان پیگیری کنند.

مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران با مطرح کردن این موضوع که در حال حاضر از محل ثبت سفارش‌های اواخر سال گذشته و چهار ماهه اول سال، واردات در حال انجام است، گفت:  همچنین ثبت سفارش‌های انجام شده همه دارای اعتبار شش ماهه از تاریخ ثبت هستند و تا دی ماه و پس از آن هم امکان واردات با ثبت سفارش‌هایی که بعد از ابلاغ ضوابط جدید صورت می‌گیرد، وجود دارد.

علی‌آبادی‌فراهانی فرآیند واردات را متشکل از مراحل مختلف دانست و اضافه کرد: از جمله این مراحل «ثبت سفارش»، «خرید کالا»، «حمل»، «ترخیص»، «عرضه به بازار» و «توزیع» است که از ثبت سفارش کالا و با اعتبار 6 ماهه از تاریخ ثبت شروع می‌شود و هیچ‌گونه تضادی با مجموعه اختیارات و مسئولیت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت ندارد.

وی توقف موقت ثبت سفارش را باعث ایجاد خللی در روند واردات ندانست و گفت: در حال حاضر ثبت سفارش‌ها از تاریخ ثبت 6 ماه اعتبار دارند و می‌توان در مقاطعی برای برنامه ریزی دقیق‌تر و پرهیز از ثبت سفارشی که موجب ایجاد تعهد برای متقاضیان واردات می شود، نسبت به توقف ثبت سفارش اقدام کرد.

علی‌آبادی‌فراهانی در پایان، در خصوص ادعای ایجاد رانت برای عده‌ای تصریح کرد: رانت در شرایطی ایجاد می‌شود که با فعالان اقتصادی به صورت تبعیض‌آمیز برخورد شود که در این مورد خاص بدین‌گونه عمل نشده است، اگر هم منظور سواستفاده احتمالی برخی وارد‌کنندگان از فضای موجود است که دستگاه‌های نظارتی مرتبط اطلاع‌رسانی کرده‌اند و در صورت هرگونه سو ‌استفاده‌ای در این خصوص برخورد قانونی خواهد شد.