جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 7 شهريور 1396     
صنعت برق 30 هزار میلیارد تومان بدهکار است

به گزارش صنعت نیوز، سرپرست وزارت نیرو گفت: صنعت برق حدود 30 هزار میلیارد تومان به بانکها و بخش خصوصی بدهکار است که میزان بدهی این صنعت به پیمانکاران حدود 4 تا 5 هزار میلیارد تومان است.

ستار محمودی در نشست خبری امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تفاوت قیمت تمام شده برق و قیمت فروش تکلیفی آن زیاد است افزود: در پی فرمولی هستیم تا بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم .

 

وی درباره تولید برق از نیروگاههای تجدید پذیر نیز گفت: در برنامه ششم توسعه حدود 5 هزار مگاوات تولید برق از انرژی تجدید پذیر در نظر گرفته شده اما هزینه تولید برق از نیروگاههای تجدید پذیر بطور مثال به ازای هر کیلو وات 400 تومان  و هزینه تولید برق از نیروگاههای حرارتی حدود 120 تومان است در حالیکه قیمت فروش برق به مشترکان از هر دو منبع تولید حدود 60 تومان در نظر گرفته شده است.

 

بر این اساس تفاوت قیمت تمام شده و قیمت فروش در انرژی های تجدید پذیر چند برابر انرژی حرارتی است  و هنوز تولید برق از این شیوه بخاطر قیمت پایین قیمت فروش برق به صرفه نیست.

 

وی در باره برنامه های صد روزه ای که وزرای جدید به دولت اعلام کردند گفت: برخی از این برنامه ها باید در صد روز اول اجرا شود و برخی دیگر بلند مدت است که باید در روزهای بعد از آن اجرا شود.

 

ستار محمودی گفت: همه وزارتخانه ها این برنامه را اعلام کردند اما من برنامه ای به دولت ندادم .

 

وی افزود: هر کسی وزیر نیرو شود برنامه های او سلیقه ای نخواهد بود و باید بنا بر شرایط و مسائل بالادستی برنامه های خود را تعریف کند.

 

محمودی گفت: در عرصه آب از مدیریت اجرایی باید به سمت مدیریت منابع آب پیش برویم و در عرصه برق باید به ارتقاء ظرفیت نیروگاههای موجود بیندیشیم و کاهش تلفات نیروگاهها را مدنظر داشته باشیم.

 

سرپرست وزارت نیرو گفت: چون ساختار وزارت نیرو تخصصی و فنی است اگر برنامه های وزیر نیرو متکی به فرد شود درصد خطا در آن افزایش می یابد.

 

* افزایش 7900 مگاوات ظرفیت نیروگاهی در 4 سال گذشته

 

"ستار محمودی"  با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی، باهنر و عباسپور به مناسبت هفته دولت، با بیان این مطلب که وزارت نیرو به جز خدمات رسانی در طول سال، تابستان ها نیز به دلیل افزایش دما و بالا رفتن مصرف شهروندان تمامی تجهیزات و نیروی انسانی خود را به حال آماده باش دارد تا وقفه ای در تامین آب و برق هموطنان ایجاد نشود، اظهار داشت: امسال نیز با یاری خداوند، تلاش پرسنل خدوم وزارت نیرو و حمایت مردم توانستیم اوج مصرف آب و برق را پشت سر بگذاریم.

 

وی با بیان این مطلب که این آماده باش در حوزه برق تا پایان شهریور ادامه خواهد داشت، افزود: اوج مصرف برق نیز حدود دو هفته گذشته از مرز 55 هزار و 400 مگاوات گذشت و در زمان حاضر با توجه به کاهش دما این میزان بین 52 تا 50 هزار مگاوات نوسان دارد.

 

سرپرست وزارت نیرو با اشاره به اینکه پس از سپری شدن زمان پیک برق فرصتی ایجاد خواهد شد تا تعمیرات و بازیابی تاسیسات برقی آغاز شود، افزود: وزارت نیرو در دولت یازدهم، 11 اقدام گسترده انجام داده که مشروح آن در کارنامه عملکرد این وزارت خانه آمده است.

 

وی سپس با اشاره به دو اقدام شاخص این وزارتخانه در خصوص ظرفیت سازی های غیر سازه ای  و ظرفیت سازی های سازه ای اذعان داشت: در بخش ظرفیت سازی غیر سازه ای اقدامات خوبی در خصوص مدیریت، افزایش راندمان، تغییرات و بازنگری در روش های بهره وری انجام شده و در زمینه ظرفیت سازی سازه ای نیز در بخش آب و آبفا اقدامات شایسته ای صورت گرفته که حاصل آن در حوزه آب، افزایش 3.2 میلیارد متر مکعبی ظرفیت تامین آب کشور است.

 

محمودی ادامه داد: در این دوره 190 هزار هکتار از اراضی جدید زیر پوشش شبکه آبیاری و زهکشی قرار گرفت و 812 میلیون متر مکعب آب جدید برای مصارف شهری تامین شد.

 

وی با بیان اینکه در دولت یازدهم 4.5 میلیون مشترک جدید شهری و روستایی از خدمات آب و فاضلاب بهره مند شدند، افزود: در بخش فاضلاب نیز روزانه 1 میلیون و 100 هزار متر مکعب فاضلاب کشور تصفیه شده است.

 

وی آنگاه به فعالیت های بخش برق در دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: در دولت یازدهم 7هزارو 900 مگاوات به ظرفیت برق کشور و حدود 180 مگاوات نیز به ظرفیت انرژی های تجدید پذیر افزوده شد.

 

سرپرست وزارت نیرو کاهش تلفات شبکه توزیع نیروی برق را اقدام موثر دیگری در دولت یازدهم دانست و افزود: در دولت یازدهم با تلاش های انجام شده تلفات برق کشور حدود 4.5 درصد کاهش یافت و هم اکنون به حدود 11 درصد رسیده که وزارت نیرو تلاش دارد تا در دولت دوازدهم این میزان را تک رقمی کند.

 

وی همچنین در خصوص صدور کالا و تجهیزات و خدمات مهندسی ازجانب بخش خصوصی با حمایت وزارت نیرو گفت: در سال 95-94 وزارت نیرو در خصوص صادرات خدمات فنی مهندسی رتبه اول را در بین سایر وزارتخانه ها حائز شد و از این لحاظ مورد تقدیر قرار گرفت.

 

ستار محمودی آنگاه به استفاده از نیروهای جوان در وزارت نیرو اشاره کرد و افزود: این وزارت خانه در دولت یازدهم از طریق برگزاری آزمون های مختلف موفق شد حدود 2 هزار نفر از نخبگان دانشگاهی را جذب کند.

 

وی در خاتمه با اشاره به اینکه وزارت نیرو در جهت طرح تکریم ارباب رجوع و تردد کمتر شهروندان برای انجام امور مربوط به آب و برق در سطح شهر برنامه های خاصی را پیش بینی کرده است، گفت: نرم افزارهای جدیدی در دست طراحی است تا هموطنان بتوانند از آن طریق کارهای اداری خود را بدون مراجعه حضوری انجام دهند تا ضمن صرفه اقتصادی و جلوگیری از تردد بی مورد در سطح شهر کارهای مشترکان و متقاضیان با سرعت بیشتر و در زمان کمتری به نتیجه برسد.

 

 

* تامین 3 هزار مگاوات برق در سال 96 دامنه نوسانات احتمالی را کاهش می دهد

 

سرپرست وزارت نیرو گفت: در سال 96 با تامین 3 هزار مگاوات برق جدید دامنه نوسانات برق احتمالی صنایع را بسیار کمتر خواهیم کرد.

 

ستار محمودی درباره قطع برق صنایع که خسارات فراوانی به آنها می زند افزود: در سال 96 آسیب ها و نوسانات اینچنینی را نسبت به سنوات دیگر کمتر داشتیم چون ظرفیت برق در سال 95 حدود 3 هزار مگا وات افزایش پیدا کرد .

 

وی ادامه داد : در زمینه توزیع بار برق و بار مصرف برق با صنایع هماهنگ شد و با ظرفیت های وقتی که از آنها دریافت شده تلاش شد که نوسانات به اندک میزان خود برسد .

 

محمودی افزود: با تامین سه هزار مگاوات برق جدید در سال 95 قادریم دامنه نوسانات احتمالی را در برق صنایع کمتر کنیم .

 

وی با اشاره به اینکه این صنعت پویاست و صنعت مصرف کننده هم از رکود خارج شده گفت : ما به مصارف بیشتری نیاز داریم و هم در برنامه مدیریت مصرف و  هم توسعه ظرفیت های تامین به پیش خواهیم رفت.

 

سرپرست وزارت نیرو گفت : برنامه های روشنی وجود دارد و ما خوش بین هستیم که در برنامه های زمان بندی شده به ظرفیت های مورد نظر برسیم .

 

وی درباره تامین برق در فصل گرما گفت : وزارت نیرو به صورت گسترده مسئولیت تامین برق در سراسر کشور را به عهده دارد و در تابستان مصرف برق زیاد می شود .

 

وی ادامه داد : در سالهایی که صنعت فعال تر است نیز مصارف رشد بیشتری دارد و ما امسال یکی از سالهای بسیار پربار به لحاظ تامین و انتقال برق را داریم .

 

محمودی افزود : تمامی سامانه ها و سیستم های ما زیر بار سنگینی قرار داشته و با توجه به تمهیدات اندیشیده شده تا اینجا میزان نیاز کشور تامین شده و امیدوار هستیم تا پایان شهریور ماه مصارف را پوشش دهیم و با همکاری مردم مشکلی پیش نیاید .

 

وی ضمن تشکر ویژه از مردم گفت : از مردم که با همکاری کردن در جهات رفاه حال همگان همیاری کردند تشکر می کنم و از اینکه به درخواست وزارت نیرو پاسخ مثبت دادند نیز از آنها تشکر می کنم .

 

سرپرست وزارت نیرو در پاسخ به این سول که برای افزایش ظرفیت وزارت نیرو چه اقداماتی انجام شده گفت : در برنامه ششم توسعه حدود 25 هزار مگاوات ظرفیت جدید را در برنامه داریم که حدود 5 هزار مگاوات آن از برق خورشیدی و تجدید پذیر است .