جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 7 شهريور 1396     
کمبود سرمایه وضعف فناوری؛مشکل صنعت نفت

به گزارش صنعت نیوز، وزیر نفت در پاسخ به این پرسش که بزرگترین مشکل صنعت نفت کشورمان چیست؟ گفت: در این صنعت دچار کمبود سرمایه گذاری و ضعف فناوری هستیم که باید هر دو را درست کنیم.

بیژن زنگنه با حضور در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با اشاره به اینکه بالاترین رأی اعتماد به وزیر نفت در تاریخ کشورمان در این دوره مجلس شورای اسلامی داده شد، افزود: این از یک طرف نشانه همدلی و همگرایی میان دولت و مجلس شورای اسلامی است و باید به آن اهمیت داد و گرامی داشت و این همدلی موجب پیشرفت کشورمان می شود.

 

وی اضافه کرد: از طرف دیگر این اعتماد نشانه رضایت مجلس از عملکرد وزارت و صنعت نفت در سال های گذشته است و این اعتماد بار ما را سنگین تر می کند .

 

زنگنه گفت: در دوره قبل آقایان توکلی و نادران از مخالفان من برای کسب رأی اعتماد بودند امّا پس از آن در مواردی که از آنها یاری خواستم برای منافع ملی به من کمک کردند و نمونه خوبی از همکاری نیروهای انقلاب با هم بود.

 

وزیر نفت افزود: اشکالی ندارد مخالف باشیم اما نباید متنفر و دشمن باشیم و در عین مخالفت باید با هم مذاکره کنیم و نه مخاصمه .

 

وی با تاکید بر اینکه بالاترین نقطه توجه ما باید به منافع ملی باشد، ادامه داد: برای منافع ملی باید با هم همکاری کنیم و این کلید پیروزی ماست و اگر چنین باشیم هیچ دشمنی نمی تواند برای ما خطری جدی بیافریند.

 

زنگه با اشاره با اینکه فناوری و علم و دانایی را باید در داخل تولید و بسترهای مناسب را برای آن ایجاد کرد، افزود: محصولات فناوری و علمی را می توان خرید امّا خود علم و فناوری را نمی توان خرید.

 

وزیر نفت با بیان اینکه سرمایه گذاری ها در صنعت نفت ما به علت مشکلات ناشی از تحریم کم شده است، گفت: مشکلاتی در تنظیم درست روابط مالی میان دولت و شرکت نفت برقرار شده است و کمبود منابع داریم .

 

زنگنه افزود: باید این مسایل را حل کنیم تا هم میدان های مشترک را توسعه دهیم و هم به افزایش بازیافت نفت از ذخایر موجود و کشف شده مان برسیم تا ذخایر ما هدر نرود که این اقدامات هم به فناوری و هم به منابع مالی و به مدیریت درست نیاز دارد.

 

وی با بیان اینکه اکنون تولید نفت خام کشورمان بیش از 3 میلیون و 800 هزار بشکه نفت در روز است، گفت: صادرات نفت خام و معیانات ما در مرداد امسال بیش از 2 و 6 دهم میلیون بشکه در روز بوده و این رقم های خوبی است و امیدواریم در ماه های آینده این ظرفیت را با بالا رفتن تولید ما در میدان های مشترک افزایش دهیم.

 

زنگنه با اشاره به اینکه تولید کنونی به هیچ وجه متناسب با ذخایر ما نیست، افزود: در سیاست های کلی نظام که در سال 1379 توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده، اصلی را داریم که تولید ما متناسب با ذخایر ما باشد.

 

وی با بیان اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه، ظرفیت تولید ما باید به 4 میلیون و 800 هزار بشکه در روز برسد، اضافه کرد: باید ظرفیت تولید صیانتی داشته باشیم و این برای افزایش قدرت اقتصادی، سیاسی و امنیتی در منطقه مهم است .