جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 28 خرداد 1396     
گابریل: تلاش اوباما برای تحقیر روسیه اشتباه بود

خبرگزاری تسنیم: "زیگما گابریل" وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد که دولت "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا نباید اشتباه "باراک اوباما" رئیس جمهوری قبلی این کشور را تکرار کرده و درصدد تحقیر روسیه باشد، همانطور که کشورهای اروپایی به سرو سامان دادن به روابط با مسکو علاقه مند هستند و معتقدند که نمی توان بدون روسیه از عهده حل و فصل چالشهای بین المللی برآیند.

گابریل در مصاحبه با نشریه "بیلد" با اشاره به این مطلب، به دولت جدید آمریکا توصیه کرد که به دنبال یافتن کانالهای جدید برای برقراری روابط با روسیه باشند و مذاکرات تازه ای را با مسکو آغاز کند.

وزیر خارجه آلمان یادآور شد که بدون مشارکت روسیه، غرب نمی تواند از عهده حل و فصل مناقشات در سوریه، لیبی، اوکراین و دیگر نقاط بحرانی در جهان برآید.

وی تاکید کرد: «تلاش باراک اوباما برای تحقیر روسیه یک اشتباه بزرگ بود و من همچنان امیدوارم که واشنگتن اکنون دیگر این اشتباه را برطرف کند. هرچند در شرایط کنونی به نظر میرسد که واشنگتن و مسکو در حال فاصله گرفتن از یکدیگر هستند.»

گابریل افزود، باراک اوباما زمانی به خود اجازه داده بود تا روسیه را «قدرت منطقه ای» بنامد که در واقع هیچ نقشی در حل و فصل اوضاع ندارد، ولی بعد اعتراف کرد که روسیه «یک ابرقدرت» تاثیرگذار در جهان است. اکنون نیز برغم اظهارات "دونالد ترامپ" در مورد لزوم نزدیکی روابط با مسکو با هدف مبارزه مشترک با تروریسم، ما شاهد هستیم که لایحه قانونی تشدید تحریمها علیه روسیه در سنای آمریکا تصویب شده است، هرچند "رکس تیلرسون" وزیر خارجه آمریکا به صراحت از نمایندگان سنا خواسته بود تا با این اقدام امکان گفتگوهای آتی با مسکو را از بین نبرند.

لازم به ذکر است، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه معتقد است که تحریمهای جدید آمریکا علیه این کشور، مسکو را در بن بست قرار نخواهد داد، ولی به روابط دوجانبه آسیب می رساند.

پوتین در برنامه «خبر روز شنبه» از شبکه یک تلویزیون روسیه در این باره گفت: «هر تصمیمی که در آنسوی اقیانوس گرفته شود، نمی تواند روسیه در بن بست قرار دهد. ولی مسلما اعمال تحریم‌ها روابط مسکو و واشنگتن را دشوارتر کرده و به آن آسیب خواهد رساند.»