جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 28 خرداد 1396     
سوژه‌هایمان را باید از جامعه پیدا كنیم

خبرگزاری میزان: به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مرجانه گلچین بازیگر سینما و تلویزیون درباره لزوم پرداخت به آثار مناسبتی در فضای سینما و اینكه سینما چقدر می‌تواند در زمینه ارائه ارزش‌های ماه مبارك رمضان و سایر مناسبت‌های دینی مذهبی ما ایرانیان موثر باشد، اظهار كرد: به عنوان مثال همان طور كه ما سینمای كودك را نداریم به نظرم جای خیلی از ژانرهایی كه مردم ما واقعا به آن احتیاج دارند، در سینما خالی است كه یكی از مناسبت‌ها هم ماه مبارك رمضان است و قطعا سینما می‌تواند در ارائه ارزش‌های این ماه بزرگ تاثیرگذار باشد و این ماه مبارك كه ایام معنوی دارد می تواند در سینما جا داشته باشد.
 
وی سپس تصریح كرد: شخصا این ماه را ماه مباركی می‌دانم كه باید بیشتر به ابعاد اخلاقی توجه شود و انسانها ذهنشان بیشتر به سمت خوبی‌ها برود، پس چه خوب است كه این مناسبت را شاد بدانیم نه اینكه فقط با غم و غصه این ایام را بگذرانیم. متاسفانه یكی دو سال است كه جای سریال‌های طنزی كه در این شب‌ها حال و احوال مردم را خوب كند خالی است. نباید فقط با گریه و نشان دادن تلخی‌ها به خدا نزدیك شویم بلكه باید حال هم را در این ایام خوب كنیم. در سینما هم همین طور است. نباید با اشك و گریه‌زاری به مناسبتی به ماه مبارك رمضان و سایر مناسبت‌های دینی‌مان بپردازیم.
 
گلچین همچنین در زمینه عملكرد تلویزیون در بخش پرداخت به مجموعه‌های مناسبتی و پرهیز از شعارزدگی در كارها خاطرنشان كرد: به عنوان مثال در همین ایام ماه مبارك رمضان متاسفانه ما در سریال‌هایمان یك‌سری آدم‌هایی را می‌بینیم كه شاید در واقعیت به قصه تبدیل شوند؛ چون به نظرم ملموس و زمینی نیستند یا اینكه حداقل آن هایی كه در كوچه و بازار از نزدیك آن ها را می‌بینیم آن طور نیستند كه ما در كارهایمان نشان می‌دهیم. به نظرم راه درست در مجموعه‌های ماه رمضانی ما خیلی شعارزده نشان داده می‌شود؛ در حالی كه اگر كارهایمان را از جنس خود زندگی مردم انتخاب كنیم واقعی‌تر است.
 
بازیگر مجموعه‌های طنز تلویزیون تاكید كرد: سوژه‌های هنری‌مان را باید از جامعه پیدا كنیم و سعی نكنیم آدم‌ها را در پوشش و رفتار انقدر دور از واقعیت نشان بدهیم چون واقعا خانواده‌ها آنقدر ها هم خط‌كشی شده نیستند. مطمئنا اگر كارهایمان دور از واقعیت باشند، مردم هم از آن ها فاصله می گیرند و به دل نمی‌شینند. متاسفانه در سینما هم همین طور است و اكثر فیلم‌هایمان در فضاهای بسته  اتفاق می‌افتد و یك قصه روتین و دستمالی شده را بارها روایت می‌كنیم. خدا نكند كه موضوعی در سینمای ما باب شود چون تمام كارها به همان یك موضوع اختصاص پیدا می‌كند. ما باید در كارهایمان بیشتر به اجتماع نزدیك شویم و پای درددل‌های مردم بنشینیم و سوژه‌هایمان را از خود مردم انتخاب كنیم.
 
مرجانه گلچین در پایان گفت: در حال حاضر همچنان مشغول بازی در سریال «آرمان 2» آقای ایرج محمدی برای شبكه سوم سیما هستم. این مجموعه سعی كرده به مسائل و مشكلات كسانی كه به عنوان هنرمند در جامعه فعالیت دارند، بپردازد كه یك مجموعه جدی اما دارای طنز موقعیت است و در عین حالی كه داستان غمگینی روایت می‌كند موقعیت خنده و شادی هم دارد.