جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 27 خرداد 1396     
افزایش ۱۲ برابری میزان تامین مالی از بازار سرمایه

به گزارش صنعت نیوز، با ارتقاء نقش بازار سرمایه در تامین مالی، در ۱۰ سال گذشته میزان تامین مالی از این بازار بیش از دوازده برابر افزایش یافته است.

یکی از نقش‌های محوری بازار سرمایه، تامین مالی از طریق جذب منابع عمومی و انتقال آن به بخش واقعی اقتصاد می‌باشد. تامین مالی از بازار سرمایه در ۱۰ سال گذشته از ۴۲ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۸۶ به بیش از ۵۲۲ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.

علاوه بر افزایش قابل توجه حجم تامین مالی از بازار سرمایه، سهم بازار سرمایه از تامین مالی کل کشور نیز طی این دوره رشد محسوسی داشته است. سهم بازار سرمایه در تشکیل سرمایه ثابت کل کشور (سرمایه گذاری کل اقتصادی) در دوره مورد مطالعه از ۶ درصد در سال ۱۳۸۶ با رشد بیش از ۳ برابری به ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۴ افزایش یافت.

سهم بازار سرمایه در تامین مالی کل اقتصاد در نه ماه نخست سال ۱۳۹۵ نیز ۱۵ درصد می‌باشد، با این وجود با توجه به عدم رشد محسوس میزان تشکیل سرمایه ثابت در سال ۱۳۹۵، از یکسو و رشد ۴۷ درصدی (۹ / ۱۶۵ میلیون ریال) میزان تامین مالی از بازار سرمایه ذر سه ماه پایانی سال ۱۳۹۵، انتظار می‌رود سهم این بازار از تامین مالی کل اقتصاد در پایان سال ۱۳۹۵ به بیش از ۲۰ درصد افزایش یابد.

همچنین تامین مالی از بازار سرمایه از سال ۱۳۸۶ با یک روند صعود تا سال ۱۳۸۹ همراه بود و سهم آن از میزان تشکیل سرمایه ثابت کل کشور از ۶ درصد به ۱۲ درصد در سال ۱۳۸۹ رسید. در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ با کاهش حدود ۲ هزار میلیاردی تامین مالی از بازار سرمایه، سهم این بازار از تشکیل سرمایه ثابت به ۱۰ درصد کاهش یافت. اما در سال ۱۳۹۲ با افزایش بیش از ۲ برابری تامین مالی از این بازار، سهم آن از تشکیل سرمایه ثابت به ۱۷ درصد افزایش یافت و تا سال ۱۳۹۴ به دنبال افزایش تامین مالی از این بازار، سهم بازار سرمایه از تشکیل سرمایه ثابت به ۲۰ درصد در سال ۱۳۹۵ بالغ گشت.

تامین مالی از بازار سرمایه از سه طریق افزایش سرمایه، عرضه اولیه و انتشار انواع ابزار‌های تامین مالی صورت می‌گیرد. براساس آمار منتشر شده انواع ابزار تامین مالی، افزایش سرمایه و عرضه اولیه به ترتیب بالاترین ارقام تامین مالی در بازار سرمایه در در سال ۱۳۹۵ به خود اختصاص داده اند.

 

هیچ درخواستی برای کنترل حساب و مکالمات سهامداران نداشته ایم

 

اولویت معاونت حقوقی سازمان بورس در سال جاری، پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه از طریق استفاده از مشارکت فعالان بازار بوده و اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه تشکیل شده است.

جعفر جمالی، معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) با بیان این مطلب گفت: هدف اصلی مقام ناظر و فعالان، ایجاد بازاری کارآمد است؛ لذا باید موانع فعالیت و کسب و کار‌ها رفع و گردش امور تسهیل شود. به طور مثال در حال حاضر پراکندگی و انباشتگی مقررات ایجاد مشکل می‌کند در نتیجه لازم است مقررات دست و پاگیر و مبهم شناسایی و در جهت رفع موانع، نشاط بازار و فعالیت‌های اقتصادی اصلاح شوند.

به گفته معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار برخی محدودیت‌ها مانند منع خرید و فروش اوراق بهادار توسط کارکنان نهادهای مالی، حجم مبنا، نحوه نظارت بر بازارهای سرمایه، مسئله پیش‌بینی سود، موضوع شناسایی و پرداخت سود سهام، با توجه به تجربه کشورهای دیگر، از جمله مواردی هستند که باید مورد بازنگری قرار گیرند، تا امنیت سرمایه‌گذاری و سهولت کسب و کار تأمین شود و همچنین نظر برنامه ریزان کشور در پیاده سازی اقتصاد مقاومتی و تسهیل تأمین مالی بنگاه‌های تولیدی تامین و در پی آن اشتغال، عملیاتی شود.

جعفر جمالی با بیان اینکه این مهم تن‌ها با اعتماد به فعالان و احترام به حریم خصوصی آنان دست یافتنی است، اضافه کرد: با دستگاه‌های مختلف جلساتی تنظیم شده و در این جلسات از نهادهای مالی، کارگزاران، ناشران، و اشخاص صاحب نظر دعوت خواهد شد تا با همکاری جمعی، این هدف حاصل شود.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری، در مورد پرونده‌های انضباطی و تفکیک بین موارد مختلف نقض مقررات اقدامات گسترده‌ای پیش بینی شده است، عنوان کرد: انتظار همه کسانی که در بازار فعالیت می‌کنند این است که در صورت احراز سوء نیت در انجام تخلفات، برخورد‌ها قاطع، سریع و بدون ملاحظه باشد، اما در موارد متعددی که عوامل خارج از اراده مدیران و یا اسباب و علل عام تأثیرگذارند، یا تخلف از مقررات ناشی از صرف یک اشتباه ساده است، با نگاه به سابقه عملکردی مدیران در رسیدگی‌های انضباطی و اقدامات قانونی سازمان لحاظ خواهد شد.

معاون حقوقی سازمان بورس در پایان با تاکید بر اینکه سازمان هیچگاه و به هیچ وجه درخواستی عام و کلی مبنی بر کنترل حساب‌ها و مکالمات فعالان بازار سرمایه نداشته و اصولاً در نظم کنونی حقوق ایران چنین درخواستی اگر به طور کلی و عام انجام شود، برخلاف حقوق شهروندی و احترام به حریم خصوصی افراد است، گفت: تمرکز معاونت حقوقی سازمان بر پیشگیری و ارتقاء سلامت، سمت‌گیری برای تأمین امنیت سرمایه‌گذاری و ایجاد بازار منصفانه، شفاف و کارآمد است. اصولاً تلقی این که مقام ناظر بازار سرمایه و فعالان هم جهت نبوده و از هم منفک هستند، تعبیر دقیقی نیست.

وی افزود: هدف همه ارکان، بازیگران و فعالان بازار ایجاد نظم و شفافیت است که همگی در این "تنظیم‌گری" به نحوی سهیم هستند و یک هدف دارند و در مورد پرونده‌های قضایی، کلاهبرداری، تحصیل مال نامشروع، اخلال در نظم مالی اقتصادی کشور و مانند آن، مقامات قضایی از همه امکانات برای کشف جرایم استفاده می‌کنند.

 

صنعت فن آوری اطلاعات، فصل جدید بازار سرمایه

 

فن آوری اطلاعات در بازار سرمایه وارد یک چرخه جدید از حیات شده است.

 فضای به وجود آمده در شبکه‌های اجتماعی، تبادلات اطلاعات مبتنی بر اینترنت و ارزش گذاری استار تاپ‌ها بر تفکر سرمایه گذاران تاثیر گذاشته و گرایش‌ها به این گروه افزایش چشمگیری داشته است.

محمود رضا خواجه نصیری، مدیرعامل تامین سرمایه آرمان در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، درباره تحلیل سه صنعت قند و شکر، کاغذی و رایانه که از ابتدای سال جاری تا امروز بیشترین بازدهی را ثبت کردند، گفت: در سال جاری، به دلیل قدرت دادن به نقدینگی، سرمایه‌ها به سمت صنایع کوچکتر حرکت کردند.

وی با تاکید بر اینکه بازدهی بالای این صنایع لزوماً به دلیل شرایط بنیادی مناسب آن‌ها نبوده است، اظهار داشت: در گروه‌های قند و شکری و کاغذی که از قیمت‌های جهانی نیز تاثیر می‌گیرند بررسی بازارهای جهانی نشان می‌دهد، نوسان خاصی در این مدت رخ نداده است.

وی با اشاره به بهبود گزارش دهی شرکت‌های گروه قند و شکری ادامه داد: در این گروه بازار شاهد بهتر شدن گزارش‌های پیش بینی سود بوده که این بهبود عملکرد در اقبال بازار بی تاثیر نبوده است.

به گفته خواجه نصیری زمانی که بازارهای جهانی نوسان خاصی را تجربه نمی‌کنند، افزایش سود آوری در صنایع مصرفی به دلیل رشد تقاضا در بازار داخل است که در گروه قند و شکر این اتفاق رخ داده است.

مدیر عامل تامین سرمایه آرمان به افزایش تقاضا در بسیاری از گروه‌های مصرفی بازار اشاره کرد و گفت: علاوه بر قند و شکر در گروه‌های غذایی، لاستیکی و سایر صنایع مصرفی نیز شاهد رشد تقاضا بودیم.

این کارشناس بازار سرمایه در بررسی وضعیت صنایع بازار سرمایه گفت: به جز دو صنعت قند و شکر و کاغذی برخی صنایع کوچک دیگر نیز در این مدت شاهد اقبال بازار بودند. نقدینگی ماجراجو در این برهه زمانی ترجیح داده است به سمت صنایع کوچک حرکت کند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر برخی صنایع بزرگ بازار شرایط بنیادی مطلوبی دارند، افزود: با این وجود مهمترین دلیل اقبال بازار به صنایع کوچک علاوه بر وضعیت بنیادی خوب، شناوری پایین و کم بودن عرضه کننده حقوقی است.

به گفته مدیر عامل تامین سرمایه آرمان فضای به وجود آمده در شبکه‌های اجتماعی، تبادلات اطلاعات مبتنی بر اینترنت و ارزش گذاری استار تاپ‌ها بر تفکر سرمایه گذاران تاثیر گذاشته و گرایش‌ها به این گروه افزایش چشمگیری داشته است.

به گفته خواجه نصیر در اکثر بازارهای سهام دنیا، صنعت فن آوری اطلاعات سهم زیادی از بازار را در اختیار دارد و بازار سرمایه کشور ما نیز در حال حرکت به این سمت است.

وی ادامه داد: مسولان بازار سرمایه می‌توانند با پذیرش و عرضه سهام شرکت‌های این گروه به اشتیاق سرمایه گذاران برای ورود به این صنعت پاسخ دهند و انگیزه‌های جدیدی برای سرمایه گذاری ایجاد کنند.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: