جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 24 خرداد 1396     
نقش معدن در توسعه اقتصادی کشور بالاتر از نفت ، صنعت و کشاورزی است

به گزارش صنعت نیوز، نایب رئیس انجمن سنگ ایران گفت : مزیت نسبی و عامل اصلی رشد و توسعه اقتصادی کشور از نفت ، صنعت و کشاورزی به معدن و صنایع معدنی ؛ منتقل شده است.

مالک رحمتی  افزود : ایران با قرار گرفتن در بین 10 کشور معدنی دنیا و شناسایی و بهره برداری از 60 ماده معدنی ؛ از جایگاه ویژه ای در دنیا برخوردار است و این بخش به همین علت دارای بالاترین مزیت و مطلوبیت در اقتصاد ملی است و باید مسئولان نقشه راهی برای این بخش از اقتصاد کشور ترسیم کنند.

وی با طرح این سئوال که آیا حتما باید در معدن چندنفر کشته شوند تا به آن توجه کنیم؟ گفت : خواهان جدایی بخش معدن از وزارت صنعت ، معدن و تجارت هستیم ، جدا کردن معدن یعنی اینکه می خواهند به این بخش در اقتصاد نقش بدهند ، نمی شود وزیر از صبح تا شب حواسش به مرغ و تخم مرغ و تنظیم بازار باشد و در آخر اگر فرصت شد گوشه چشمی هم به معدن داشته باشد.

رحمتی با اشاره به ظرفیت های سرمایه گذاری در بخش های مختلف معدن افزود : تکمیل و به روز رسانی زنجیره چهارگانه ارزش (اکتشاف ، استخراج ، فرآوری ، صادرات) در معدن ارتباط مستقیم با افزایش بهره وری دارد و شاه بیت زنجیره ارزش در این بخش بدون شک صادرات است چرا که اگر صادرات نهادینه نشود تمام تلاش های ما بی نتیجه خواهد بود.

وی با مهم خواندن نقش صنایع دانش بنیان در افزایش بهره وری صنعت سنگ به ویژه سنگ های تزئینی گفت : یکی از مشکلات امروز ما مدل استخراج و عقب بودن از تکنولوژی روز دنیا است ، البته در فرآوری سنگهای تزئینی بواسطه حضور صنایع دانش بنیان در این بخش از جایگاه خوبی برخورداریم بطوریکه قطر سنگ های تزئینی از 4 سانتیمتر به چند میلیمتر کاهش یافته است.

رحمتی افزود : تکمیل زنجیره ارزش و ایجاد حداکثر ارزش افزوده در بخش معدن حرف آخر را در دنیا می زند ، امروز سنگ در کشورهای صاحب تکنولوژی مثل ایتالیا و چین تبدیل به محصول تزئینی شده و گرانترین مجسمه ها را از سنگ مرمر ایران تولید می کنند که گاهی تا 20 برابر به ارزش آن افزوده می شود.

وی گفت : امروز از ضایعات سنگ یا زباله های معدنی بعنوان یکی از ثروت های قابل توجه در دنیا یاد می شود که گاهی ارزش و قیمت آن بالاتر از سنگ است.

رحمتی با اشاره به وجود 72 نوع سنگ با جنس ، رنگ و کیفیت متنوع در کشور افزود : معرفی ظرفیت های بخش معدن ، تعریف مدل های متنوع برای سرمایه گذاری ، نهادینه شدن رویکرد اقتصاد مقاومتی در معدن ، ورود صنایع دانش بنیان به بخش معدن و در نهایت محور شدن معدن در اقتصاد مقاومتی علاوه بر توزیع عدالت اقتصادی ، ایجاد و توسعه اشتغال را در کشور تضمین خواهد کرد.

وی با تاکید بر حمایت از فعالان بخش معدن گفت : در صورت معافیت معدنکاران از پرداخت مالیات و حقوق دولتی برای یک دوره پنجساله در ازای هر اکتشاف ؛ انقلابی در بخش معدن ایجاد خواهد کرد.

رحمتی همچنین به برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی سنگهای تزئینی ، معدن و ماشین الات و تجهیزات مربوطه در روزهای 19 تا 22 تیرماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران اشاره کرد و افزود : ما در نمایشگاه بدنبال معرفی ظرفیت ها و توانمندیهای کشور در این حوزه و همچنین جذب سرمایه گذاران خارجی و فناوری های روز دنیا در بخش سنگ به هدف توسعه تولید و اشتغال و صادرات هستیم.

 

40درصد سنگهای تولید شده در کشور استاندارد نیست

 

دبیر انجمن سنگ ایران گفت : سالانه 12 میلیون تن سنگ در کشور تولید می شود که فقط 60 درصد آن مطابق با معیارهای استاندارد است.

احمد شریفی در نشست خبری با بیان اینکه امکان تولید سالانه حدود 7 میلیارد دلار انواع سنگ در کشور وجود دارد ، افزود: در صورت افزایش 20 درصدی در تولید سنگ های استاندارد سالانه حدود 3 میلیارد دلار برای کشور درآمد ایجاد می شود.

وی به بهره وری پایین معادن سنگ اشاره کرد و گفت : متاسفانه اکتشافات ما سیستماتیک و علمی نیست و در طراحی استخراج هم مشکل داریم که با ساماندهی این دو بخش میزان بهره وری تا 30 درصد قابل افزایش است.

شریفی افزود : حدود 500 تا 700 میلیون تن ضایعات سنگ در معادن کشور داریم که در کشورهای صاحب سنگ با توجه به عمر مفید و مسائل زیست محیطی از آن برای مبلمان شهری ، معابر عمومی و جدول بندی استفاده می شود.

وی ایجاد پایانه صادراتی سنگ در تهران و اصفهان خبر داد و گفت : تا دو سال قبل به علت مشکلات مربوط به کشتیرانی و حمل و نقل دریایی میزان صادرات سنگهای فرآوری شده 259 هزار تن بود که با رفع مشکلات ، صادرات این بخش سال گذشته به 350 هزار تن افزایش یافت.

شریفی با بیان اینکه سال گذشته 1 میلیون و 136 هزارتن سنگ به ارزش 273 میلیون دلار صادر شد ، افزود : میزان صادرات سنگ های نیمه فرآوری شده یا بلوک هم با افزایش همراه بود و از 450 هزار تن به 750 هزار تن در سال 95 رسید.

وی به برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی سنگهای تزئینی در 19 تیر اشاره کرد و گفت : در حالی که رقبای ما 60 تا 100 درصد هزینه های شرکت در نمایشگاههای بین المللی را پرداخت می کنند سازمان توسعه تجارت بودجه و اعتبار کافی برای حمایت از این بخش ندارد.

شریفی افزود : حدود 1900 واحد معدنی با ظرفیت اسمی نزدیک به 27 میلیون تن همچنین 6500 واحد فرآوری با 160 میلیون مترمربع ظرفیت نصب شده با حدود 380 هزار اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در کشور وجود دارد.

وی گفت : متاسفانه با توجه به رکود اقتصادی و نیز بی توجهی به معدن ، این بخش درحال حاضر با ظرفیتی کمتر از 50 درصد فعالیت می کند.