جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 16 خرداد 1396     
موفقیت محققان کشور در شناسایی ژن عامل بروز پارکینسون

به گزارش صنعت نیوز، پژوهشگران پردیس دانشگاه تهران در مطالعات خود موفق به شناسایی ژن عامل بروز پارکینسون شدند که در بروز بیماری پارکینسون مؤثر است و این محققان امیدوارند با درک بهتر این بیماری به روش‌های درمان آن دست یابند.

خانم دکتر " الهه الهی" استاد دانشگاه تهران، زیست شناس و مجری طرح، تمرکز تحقیقات خود را بر روی بررسی‌های ژنتیکی دانست و گفت: ژنتیک بیماری‌های دستگاه عصبی و بیماری‌های دستگاه مرسوم در برخی از بیماری‌های چشم، چون «آب سیاه» که آسیب‌هایی به عصب بینایی وارد می‌کند و از شایع‌ترین بیماری‌های عصب بینایی است، از جمله زمینه‌های تحقیقاتی ماست.

 

وی افزود: مطالعه بر روی بیماری‌هایی پارکینسون و ALS - بیماری عصبی پیشرونده که سبب زوال تدریجی سلول‌های عصبی می‌شود - از جمله طرح‌های اجرایی در این زمینه است.

 

خانم دکتر الهی با اشاره به طرح انجام شده در زمینه بیماری پارکینسون ادامه داد: برای این منظور اقدام به شناسایی بیماران مبتلا و بیماری‌های مرتبط با پارکینسون کردیم که علاوه بر شناسایی این افراد، با بیمارانی مواجه شدیم که شکل کلاسیک این بیماری را نداشتند و حالت‌های خاصی از آن در آن‌ها مشاهده شد.

 

وی با تأکید بر اینکه ما در این مطالعات، هر دو گروه مبتلا به شکل کلاسیک و با علائم متنوع را بررسی کردیم، یادآور شد: ما در این مطالعه در دو مورد با بیمارانی برخورد کردیم که ویژگی بیماری‌های پارکینسون همراه با مشکلات ذهنی بوده است و از این جهت که مشکلات ذهنی داشتند این تحقیقات با فعالیت‌های ستاد علوم شناختی همپوشانی داشته است.

 

وی با اشاره به جزئیات این تحقیق، گفت: ما بر روی دو خانواده مبتلا، با استفاده از روش‌های به روز بررسی‌های ژنتیکی کردیم، ضمن آنکه بررسی پیوستگی نیز انجام دادیم.

 

خانم دکتر الهی افزود: در بررسی پیوستگی، ماهیت ماده ژنتیکی و توالی DNA افراد سالم و افراد بیمار خانواده‌های مبتلا بررسی و با یکدیگر مقایسه شدند.

 

عضو هیئت علمی پردیس علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه در این مطالعات به دنبال این بودیم که کدام یک از بخش‌های کروموزوم و ژنوم مبتلایان متفاوت از افراد سالم است، ادامه داد: تنها بخش کوچکی از DNA پروتئین می‌سازد و، چون به طور معمول بروز بیماری‌ها مربوط به این بخش است، بهتر است در مطالعات توالی‌یابی، این بخش‌ها توالی‌یابی شوند تا این که کل ژنوم را توالی‌یابی کنیم.

 

وی افزود: ما از این روش استفاده کردیم و در آن ژنی که رمز کننده یک پروتئین به نام GTPB۲ بود را شناسایی کردیم.

 

خانم دکتر الهی گفت: همزمان با تهیه این مقاله، مقاله دیگری در نشریه Science منتشر شد که در آن بر روی موش مطالعه و به اهمیت این ژن پرداخته و فنوتیپی که در این مقاله مطرح شده بود با فنوتیپ و ویژگی‌های بالینی خانواده مورد مطالعه ما مانند مشکلات حرکتی قابل مقایسه بود که این یافته، نتایج تحقیقات ما را تأیید می‌کرد.

 

مجری طرح همچنین تأکید کرد: مقاله ما در ژورنال معتبری منتشر شد و به آن افتخار می‌کنیم؛ چون از زمانی که این مقاله منتشر شد چندین مکاتبه از بیماران مبتلا داشتیم که همین ژن را دارا بودند. این امر بسیار مهم است، چون نشان می‌داد که کشف ما در یک مورد نبوده و نمونه‌های دیگری نیز دارد از این رو نتایج تحقیقات ما تقویت می‌شد.

 

وی ادامه داد: این بررسی در خانواده‌ای انجام شد که افراد علاوه بر داشتن علائم بیماری پارکینسون زودرس، ویژگی‌های دیگری از جمله Ataxia (ناهماهنگی یا بی نظمی حرکات عضلات) و مشکلات ذهنی و ایجاد ارتباط اجتماعی داشتند.

 

وی با بیان اینکه این خانواده ژنوتیپ پیچیده‌ای داشتند، گفت: این خانواده به خاطر ویژگی‌های پارکینسونی که داشتند به ما معرفی شد و از آنجایی که این خانواده مشکلات ذهنی نیز داشتند، از امکانات ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی نیز برای اجرای این تحقیقات بهره بردیم.

 

خانم دکتر الهی درباره این سؤال که آیا این یافته می‌تواند افقی برای درمان بیماران مبتلا ایجاد کند، گفت: این سؤالی است که همواره از ما پرسیده می‌شود ولی باید توجه داشت که فاصله میان مطالعات علوم پایه و درمان خیلی زیاد است ولی این امر نباید ما را ناامید کند و راه رسیدن به درمان همین است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران انجام این مطالعات را راهی برای درک بهتر مسایل بیوشیمیایی و فیزیولوژی دخیل در بروز این بیماری‌ها دانست و ادامه داد: این تحقیقات درک ما را از بیماری‌ها بیشتر می‌کنند و زمانی که درک ما از بیماری‌ها افزایش یافت به پیشنهادهایی برای درمان خواهیم رسید و این مسیر، راهی طولانی دارد ولی این امر از اهمیت این مطالعات کم نمی‌کند.

 

خانم دکتر الهی همچنین از اجرای تحقیقات دیگری در زمینه بیماری پارکینسون خبر داد و گفت: در این پژوهش دو ژن نامزد پیدا کردیم که ممکن بود نامزدهای مناسب برای تولید دوپامین باشند.

 

وی افزود: مطالعات ما بر روی یکی از این دو ژن متمرکز شد که این ژن محصولی را تولید می‌کند که با دوپامین مرتبط است.

 

این محقق با بیان اینکه داروهای تجویز شده برای بیماران مبتلا به پارکینسون حاوی دو پامین است، چون مبتلایان با کمبود این مولکول مواجه هستند، گفت: از این رو ژن شناسایی شده نامزد مناسبی بود بنابراین ژن دوم را با احتیاط کنار گذاشتیم ولی بعد از انتشار این مقاله، مقاله دیگری منتشر شد که ژنی که ما آن را کنار گذاشته بودیم درباره آن ژن مطالعه انجام شده بود و به عنوان عامل بیماری دستگاه عصبی معرفی شد.

 

وی با بیان اینکه مقاله این تحقیقات منتشر شده است، بر انجام مطالعات بیشتر در این زمینه تأکید کرد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه تهران این ژن را گیرنده‌ای دانست که با گیرنده دوپامین اندرکنش دارد.

 

خانم دکتر الهی همچنین درباره بیماری ALS - بیماری عصبی پیشرونده که سبب زوال تدریجی سلول‌های عصبی می‌شود - گفت: هیچ گروهی در ایران بیشتر از ما بر روی بیماری ALS مطالعه نکرده است و مطالعات ما بر روی ژن مؤثر در بروز این بیماری است و زمانی که اینچنین ژنی را در این زمینه پیدا می‌کنیم تلاش می‌شود تا دریابیم این ژن چه دخالتی در بروز این بیماری دارد.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: