جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 29 ارديبهشت 1392     
کپسول فضايي روسيه پس از يک ماه به زمين بازگشت

به گزارش صنعت نیوز، کپسول فضایی حامل چند موش، مارمولک و حلزون که روسیه به فضا پرتاب کرده بود پس از گذشت یک ماه روز یکشنبه به زمین بازگشت.

مقامات آژانس فضایی فدرال روسیه اعلام کردند کپسول فضایی بایون-ام Bion-M با کمک چتر نجاتی که به آن متصل بود، روز یکشنبه به آرامی در منطقه اورنبورگ در 1200 کیلومتری جنوب شرقی مسکو به زمین نشست.

در داخل این کپسول که یک ماه پیش به فضا پرتاب شده بود، 53 موش، 15 مارمولک، 20 حلزون و چند ارگانیسم زنده دیگر قرار داشت که در این مدت پیوسته بر رفتار آن ها نظارت می شد.

مسئولان آژانس فضایی روسیه مشخص نکرده اند آیا این جانداران زنده به زمین بازگشته اند یا خیر اما دانشمندان می توانند با بررسی شرایط جسمی آنها از نتایج و پیامدهای اقامت در فضا بر روی آنها اطلاعاتی به دست آورند.

والری ابراچکین، از محققان آژانس فضایی روسیه، اعلام کرد هدف از اعزام جانداران کوچک به فضا این بود که مشخص شود تا چه اندازه ارگانیسم های بدن ما می تواند با شرایط بی وزنی سازگار شود. محققان همچنین با بررسی این جانداران می توانند به این نکته پی ببرند که چه کارهایی باید انجام دهند تا انسان بتواند برای مدتی طولانی در فضا زنده بماند.

اوگنی ایلین، از محققان «موسسه بررسی مسایل بیومدیکال» در آکادمی علوم روسیه، نیز در این باره گفت:« ما نمی دانیم چگونه بی وزنی می تواند بر رفتار و حرکات موشها تاثیرگذار باشد؛ شاید آنها برای تامین غذا مجبور باشند با یکدیگر بجنگند.»

جوندگانی که با این کپسول به فضا پرتاب شده بودند، از طریق تراشه ای الکترونیکی که زیر پوستشان تعبیه شده بود، قابل تشخیص بودند. چند موش شبیه آنهایی که به فضا پرتاب شدند، روی زمین نگهداری شدند تا محققان بتوانند شرایط موشهای از فضا برگشته را با موشهایی که در آزمایشگاه نگهداری شده بودند، مقایسه کنند و تغییراتی را که شرایط فضا به ویژه بی وزنی بر اسکلت، دستگاه عصبی و دیگر بافت های این موشها ایجاد کرده بود، بررسی نمایند.

دانشمندان روسی در این کپسول چند تخم ماهی، چندین میکروارگانیسم و دانه گیاهان قرار داده بودند تا آثار بی وزنی را بر روی آنها مطالعه کنند.

دانشمندان روس پیش از این نیز از حیوانات در پرتاب های فضایی استفاده کرده اند تا شرایط را برای پرتابهای موشک های فضایی حامل انسان آماده کنند. در همین راستا، دانشمندان فضایی روسیه چند میمون را به فضا فرستادند تا شرایط را برای ماموریت های انسان در ایستگاه فضایی میر Mir و سپس ایستگاه فضایی بین المللی آی اس اس فراهم کنند.

روسها از سالها پیش برای سفر به سیاره مریخ تلاش می کنند و در نظر دارند در سال 2030 پایگاهی فضایی بر روی کره ماه احداث کنند تا از آن برای سفر به سیاره سرخ استفاده کنند.

بیم آن می رود مشکلاتی که اخیرا برنامه فضایی روسیه پیدا کرده است ( از جمله شکست ماموریت ارسال یک ماهواره به یکی از قمرهای مریخ در سال گذشته)، اجرای پروژه های فضایی این کشور را به خطر اندازد یا آنها را مختل کند

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: