جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: سه شنبه، 30 فروردين 1390     
نخستين عقب‌نشينی انسان فوق سريع!

ایسنا: با نزديك‌شدن به پايان عمر پرواز شاتل‌هاي ناسا در ماه ژوئن و بازنشسته شدن اين فضاپيماها همزمان با كنار رفتن ساير فضاپيماهاي سريع حامل‌هاي انسان فوق‌سريع مانند كنكورد فوق‌صوت و هواپيماي جاسوسي بلك‌برد SR-71، هيچ وسيله‌اي براي جايگزيني آنها وجود نداشته و از اين رو احتمالا و براي اولين بار در تاريخ، سرعت انسان قدمي به عقب خواهد نشست.

سرعت انسان در حال كاهش است. با اتمام ماموريت آخرين شاتل ناسا در ماه ژوئن، انسان از سرعت بالاي خود قدمي به عقب برمي‌دارد.

شاتل‌هاي فضايي سريع‌ترين فضاپيماهاي سرنشين‌دار قابل استفاده مجدد تاكنون بوده‌اند. حداكثر سرعت آنها را فقط موشك‌هاي ماه‌پيما كه قابليت يك بار پرتاب را داشتند، شكسته‌اند.

مظاهر سرعت انسان در موزه علوم لندن به نمايش گذاشته شده‌است. در اين موزه مي‌توان اولين لوكوموتيو بخار كه در سال 1829 توسط جورج استفنسون طراحي شد و موشك آپولو 10 كه ركورد سريعترين موشك تاريخ را با سرعت بيش از 40 هزار كيلومتر در ساعت ثبت كرده‌ است، مشاهده كرد.

البته همه از اين آرامش و آهستگي پشيمان نيستند. باب ون درليندن، رييس دپارتمان هوانوردي در موزه ملي هوا و فضاي موسسه اسميتسون اظهار كرد: فكر مي‌كنم انسان در سرعت به مبالغه رسيده است. فيزيك در جو، سرعت كوركننده را غيرعملي دانسته و مقرون‌به صرفه نمي‌داند.

در سرعت بالاي 0.85 ماخ يا 85 درصد سرعت صوت، اصطكاك، تلاطم و انفجار صوتي منجر به بروز سردردهاي بدي مي‌شود.

با اين حال با كنار رفتن شاتل‌ها از آسمان زمين، مشخص نيست كه چه وقت انسان دوباره محدوديت‌هاي پروازي خود را در هم خواهد شكست

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: