جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 27 فروردين 1390     
رئيس کل موزه ملي ايران خبر داد
بازديد بيش از 2 ميليون نفر از نمايشگاه فرمان کوروش

به گزارش خبرنگار گروه گردشگری صنعت نیوز، رئيس کل موزه ملي ايران از بازديد بيش از 2 ميليون نفر از نمايشگاه فرمان کوروش که طي هفت ماه در اين موزه برگزار شد ، خبر داد .
 آزاده اردکاني در مراسم اختتاميه نمايشگاه منشور کوروش که در محل موزه ملي ايران برگزار مي‌شود ، گفت: موزه ملي ايران همواره در پاسداري، نمايش و معرفي يادگارهاي فرهنگي ايران زمين نه تنها کاروان‌سالار در سازمان ميراث فرهنگي و در کشور، که پيشگام در پژوهش‌هاي هم‌پيوند بوده است.
او فرمان کوروش را برگي بي‌همتا در تاريخ بشري و فروزه هميشه درخشان از کهکشان فرهنگي ايران دانست و گفت: بازديد بيش از 2 ميليون علاقه‌مند از اين نمايشگاه و رضايت آن‌ها از يکسو و برگزاري 14 نشست تخصصي پژوهشگران ايراني و خارجي به همين مناسبت در سوي ديگر گواه اين ادعاست.
اردکاني با بيان اينکه موزه ملي ايران در پاسخ به درخواست بجاي ايرانيان براي نمايش فرمان کوروش در اين موزه راهي دراز را پيموده است ،تصريح کرد: در اين مسير دوستان ايران زمين ،موزه ملي ايران را تنها نگذاشتند تا اينکه شوق ديدار کهن‌ فرمان آزادي مردمان از بند و بندگي پس از سال‌ها در شهريور 89 به پايان رسيد.
رئيس ک موزه ملي ايران نمايش منشور کوروش در کشور را سرفصلي پرافتخار در سازمان ميراث فرهنگي دانست و گفت: به خود مي‌بالم که هم ميهنانمان از اين برگ زرين دانشنامه شرق‌شناسي بازديد کرده و خدا را سپاس مي‌گويم که اين رخداد پس از انقلاب شکوهمند اسلامي و در زمان مديريت اينجانب محقق شده است.
او گفت: آشکار است که فرمان کوروش برگ بي‌همتا در تاريخ بشري، فروزه درخشان از کهکشان بزرگ ايران زمين يعني مرواريد شرق است.
اردکاني تأکيد کرد: اين درخشش از راه انديشه‌هاي پاک مردان و زنان بزرگ حماسه‌سازش بسيار پيداست، آنجا که سده‌ها پيش از ميلاد مردي بزرگ به نام کوروش هخامنشي و با صدور فرمان رهايي مردمان از بندگي، بزرگي را بر چکاد تاريخ ايران جاودان مي‌سازد.
به گفته اين مقام مسوول فرمان کوروش بزرگ تأکيدي بر جايگاه تاريخي ايران و مردمانش در بالش فرهنگ، انديشه، هنر، آزادگي و آزادانديشي است از اين رو به کارگيري واژگان آزاده و آزادگان براي مردمان اين سرزمين نه تنها جاي شگفتي ندارد که از همت والاي ايرانيان در احترام به ديگران و رهايي مردمان از رنج بندگي خبر مي‌دهد.
او گفت: نخست در برابر همه بازديد‌کنندگان از اين نمايشگاه سر تعظيم فرود مي‌آورم که با شور و شوق در سرما و گرما گاه در صف‌هاي طولاني شوق ديدار فرمان کوروش به انتظار نشستند.
آزاده اردکاني از حميد بقايي، معاون اجرايي رئيس جمهور،‌ مک‌ گريگور رئيس موزه بريتانيا، پروفسور جان کرتيس و همچنين پروفسور وستا سرخوش دانشمند ايران‌شناس که در نمايش منشور حقوق بشر کوروش در موزه ملي ايران تأثيرگذار بوده‌اند قدرداني کرد.
رئيس کل موزه ملي ايران در پايان تأکيد کرد: بر خويش‌کاري اين موزه در برپايي نمايشگاه‌هايي از اين دست در آينده تأکيد مي‌کنم چرا که موزه ملي ايران به بالش سطح فرهنگ،‌ در جامعه و نيز خرسندي و رضايت يکايک بازديد‌کنندگان از اين گنجينه کهن، با همت و تلاش کارکنانش نگاهي ويژه دارد.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: