جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 27 فروردين 1390     
بانک جهاني و صندوق بين المللي پول :
اهداف توسعه هزاره در مسير مناسبي هستند

به گزارش خبرنگار گروه سرمایه صنعت نیوز، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول روز جمعه اعلام کردند جهان به یکی از اهداف توسعه هزاره سازمان ملل یعنی کاهش پنجاه درصدی میزان فقر در کشورها تا سال دو هزار و پانزده بسیار نزدیک شده است.
این دو نهاد مالی بین المللی مهم در گزارش سالیانه خود که روز جمعه منتشر شد اعلام کردند : دو سوم از کشورهای در حال توسعه جهان، در مسیر مناسبی برای رسیدن به اهداف اصلی جامعه جهانی برای مبارزه با فقر مفرط و گرسنگی قرار گرفته اند و با رسیدن کامل به این اهداف فاصله چندانی ندارند.
بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در گزارش خود خاطر نشان کردند نیمی دیگر از کشورها هم چنانچه بهترین سیاست ها را اتخاذ کرده و برای رسیدن به رشد و شکوفایی اقتصادی از خود تلاش بیشتری نشان دهند، می توانند به اهداف توسعه هزاره سازمان ملل بسیار نزدیک تر شوند.
هانس تیمِر، مدیر گروه دورنمای توسعه بانک جهانی در این باره گفت :هنوز راه زیادی برای کاهش فقر و بهبود وضع بهداشت، حتی در کشورهای پیشرفته، در پیش داریم و در همین راستا، کشورها و سازمان های اهداء کننده باید از شیوه بسیار موثر سرمایه گذاری، به کشورهای دیگر در رسیدن به این هدف یاری برسانند .
بر اساس گزارش سالیانه بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، جهان در حال رسیدن به هدف کاهش پنجاه درصدی فقر مفرط تا سال 2015 است؛ قرار است تعداد افرادی که در حال حاضر با درآمدی کمتر از یک دلار و بیست و پنج سنت در روز زندگی می کنند در سال دو هزار و پانزده به هشتصد و هشتاد و سه میلیون نفر برسد در حالیکه این میزان در سال دو هزار و پنج، نزدیک به یک میلیارد و چهارصد میلیون نفر و در سال هزار و نهصد و نود، یک میلیارد و هشتصد میلیون نفر بود؛ این پیشرفت تا بخش زیادی مدیون رشد اقتصادی سریع در کشورهایی همچون چین و هند است و این در حالی است که آفریقایی ها از این بابت بسیار عقب هستند.
سران کشورهای جهان در نشستی که در سپتامبر سال دو هزار در نیویورک برگزار شد، بیانیه توسعه هزاره را تصویب کردند.
در این بیانیه بر ضرورت تحقق هشت هدف بزرگ در زمینه توسعه تا سال دو هزار و پانزده تاکید شده است.
از اهداف توسعه هزاره سازمان ملل می توان به کاهش فقر مطلق در جهان تا سال دو هزار و پانزده به نصف؛ ارتقاء سطح آموزش، تساوی حقوق زن و مرد و بهداشت مادران باردار، مبارزه با مرگ و میر نوزادان در هنگام تولد، مبارزه با بیماری ایدز و مالاریا و حفظ محیط زیست اشاره کرد.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: