جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 27 فروردين 1390     
ثبت تصويري چشمگير از سياه‌چاله‌اي در زمين

يك ماهواره كره‌اي موفق به ثبت منظره چشمگيري از جزيره‌اي در مكزيك شده كه بدليل چاله سنگي و آبهاي تاريك آن به هول‌باكس (Holbox) به معني سياه‌چاله موسوم شده‌است.

به گزارش ايسنا، اين تصوير را ماهواره چند منظوره كره‌اي كومپ‌ست-2 (Kompsat-2) تهيه كرده و جزيره هول‌باكس و تالاب يالاهو را در شمال شرقي شبه‌جزيره يوكاتان مكزيك نشان مي‌دهد.

جزيره هول‌باكس 42 كيلومتر مساحت داشته و با يك تالاب از جزيره اصلي جدا شده‌است.

مقامات سازمان فضايي اروپا كه در پروژه كومپ‌ست همكاري مي‌كنند در بيانيه‌اي گفتند: در اين تالاب آب‌شيرين يك چاله سنگي عميق قرار دارد كه كل جزيره را در بر گرفته و به همين دليل آب آن سياه به نظر مي‌رسد. باورها بر اين است كه نامگذاري هول‌باكس كه ترجمه‌اي از «سياه‌چاله» است به دليل آبهاي سياه تالاب انجام شده‌ باشد.

جزيره هول‌باكس در نقطه‌اي قرار دارد كه اقيانوس اطلس،‌ خليج مكزيك و كارائيب با هم همسو مي‌شوند. تركيب اين آبها منجر به يك محيط غني معدني شده كه گونه‌هاي مختلف حيات دريايي را پشتيباني مي‌كند.

براي مثال به گفته سازمان فضايي اروپا، اين جزيره براي پنج ماه از سال ميزبان وال‌كوسه‌ها است كه بزرگترين ماهي‌هاي شناخته‌شده روي زمين هستند.

ماهواره كومپ‌ست-2 از زمان پرتاب آن به فضا در سال 2006 به ثبت تصاوير زمين از مدار مشغول است. اين ماهواره براي موسسه تحقيقاتي هوافضاي كره به منظور پوشش رصد بي‌وقفه زمين ساخته شده‌است.

سازمان فضايي اروپا به عنوان همكار سوم در اين ماموريت شركت كرده و از سازمان زميني براي دريافت، پردازش و توزيع تصاوير ارسالي كومپ‌ست-2 استفاده مي‌كند. 

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: