جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 27 فروردين 1390     
2 طراح دکوراسیون، دزدان شب‌رو پایتخت

وطن امروز: 2 بچه‌محل قدیمی که طراح دکوراسیون بودند به توطئه‌چینی برای سرقت شبانه از خانه تهرانی‌ها پرداختند.

هم سلولی با زندانیان قدیمی شگردهایی به طراح اصلی این باند آموخته بود که نه تنها قفل‌های خانه‌‌ها را می‌شکست بلکه براحتی گاو‌صندوق‌ها را باز می‌کرد.

از خرداد‌ماه سال گذشته ماموران کلانتری 160 خزانه تهران در جریان سرقت‌هایی قرار گرفتند که در آن اعضای باند شب‌ها وقتی طعمه‌هایشان در خانه‌ها نبودند با شکستن قفل، خود را به داخل خانه رسانده و به سرقت اشیای کم‌حجم و باارزش می‌پرداختند.

تحقیقات پلیسی نشان داد سرقت‌ها زمانی صورت می‌گیرد که مالباخته‌ها در خانه‌هایشان نبوده و در بازگشت می‌دیدند قفل آپارتمان‌ها شکسته و جواهرات، اشیای عتیقه و پول و لپ‌تاپ به سرقت رفته است. بررسی‌های میدانی نشان داد سرقت‌ها از سوی یک گروه حرفه‌ای صورت می‌گیرد و وقتی با دستور بازپرس پرونده، تیمی از ماموران پایگاه 7 پلیس آگاهی پایتخت وارد عمل شدند به تحقیق از همسایگان برخی از مالباخته‌ها دست زدند و پی‌بردند مردی در حال فرار دیده شده است و شاهد می‌تواند چهره‌نگاری کند.

خیلی سریع چهره فرضی دزد فراری در اختیار کارآگاهان قرار گرفت و آنان با مقایسه مشخصات وی با تصاویر آلبوم مجرمان به ردپایی از یک دزد قدیمی برخوردند. «حسن» یک طراح دکوراسیون حرفه‌ای بود که مدتی پیش به‌خاطر دزدی از گاوصندوق آشنایی دستگیر شده و پس از مدتی با سپردن وثیقه آزاد شده بود. کارآگاهان به ردیابی حسن پرداخته و شنیدند وی با یکی از بچه‌محل‌هایش که در زمینه دکوراسیون همکار نیز بوده‌اند رفت و آمد زیادی دارد و پاتوق اصلی‌شان در پارکی حوالی خزانه است.

وقتی ماموران اثری از حسن ندیدند با تحت‌نظر قرار دادن همدستش به نام «سیاوش» برای ردیابی طراح دکوراسیون، دوستش را دستگیر کردند. سیاوش همان لحظات نخست پذیرفت با حسن همدست بوده و با هم از 37 خانه سرقت کرده‌اند. با راهنمایی‌های این مرد، رئیس وی در مخفیگاهش به دام افتاد و اعتراف کرد نیمه‌‌های شب زنگ خانه‌ها را می‌زدند و وقتی کسی جواب نمی‌داد و مطمئن می‌شدند کسی در خانه نیست با روش توپی‌زنی و شکستن قفل‌ها و شیشه وارد آپارتمان شده و با خونسردی پول و جواهرات، عتیقه‌جات و لپ‌تاپ‌ها را می‌دزدیدند.

حسن و سیاوش هر دو روانه زندان شدند تا اینکه از سوی قاضی شعبه 1156 دادگاه بعثت رئیس باند به 5 سال زندان به‌خاطر سرقت از گاوصندوق و 3 سال زندان به‌خاطر سرقت از 37 خانه و رد مال و 74 ضربه شلاق و سیاوش به 3 سال زندان، رد مال و 74 ضربه شلاق محکوم شدند. این 2 دزد شب‌رو در زندان بسر می‌بردند تا اینکه مردی با مراجعه به بازپرس بخشوده از شعبه 4 دادسرای بعثت ادعا کرد در بازگشت از سفر خارجی متوجه شکسته شدن قفل خانه‌اش شده و دیده یک سرویس جواهرات برلیان، پول، سکه‌های طلا و 2 ساعت گرانقیمت از خانه‌اش به سرقت رفته است و پس از طرح شکایت نزد پلیس شنیده 2 مرد با همین روش سرقت می‌کردند و در زندان هستند.

بازجویی‌های تازه

با این شکایت، حسن بار دیگر تحت بازجویی قرار گرفت و با ادعای بی‌گناهی در این سرقت، به بازپرس بخشوده گفت: «من که باید 8 سال در زندان باشم اگر این سرقت را انجام می‌دادم حتما می‌پذیرفتم، من و سیاوش تنها به 37 خانه دستبرد زده‌ایم».

دزد 27‌ساله افزود: «من طراح دکوراسیون بودم و با زن و بچه‌ام زندگی خوبی داشتم تا اینکه به شیشه گرفتار شدم و همه زندگی‌ام سیاه شد. وقتی کارم را از دست دادم برای تهیه مواد به تکاپو افتادم و دزدی تنها چاره‌ام بود. سیاوش که مدتی همکارم بود و با هم شیشه می‌کشیدیم را همدستم کردم و از آن به بعد دزدی‌هایمان شروع شد».

حسن ادامه داد: «شب‌ها در تاریکی و در کوچه‌ها پرسه می‌زدیم و وقتی خانه‌ای را می‌دیدیم که چراغش خاموش بود، زنگ آن را می‌زدیم در که باز نمی‌شد و جوابی نمی‌آمد مطمئن می‌شدیم که كسي در خانه نیست و با شکستن قفل در آپارتمان وارد خانه شده و سرقت می‌کردیم».

سیاوش نیز گفت: «وقتی همسرم من را تنها گذاشت به مواد اعتیاد پیدا کردم و افسرده شده بودم، از سوی دیگر شیشه پول نیاز داشت. وقتی حسن ‌گفت برویم دزدی کنیم، پذیرفتم. او رئیس بود، چون مدتی در زندان بود و از هم‌سلولی‌های قدیمی‌اش شگرد‌های سرقت و توپی‌زنی را یاد گرفته بود و همین برای آغاز کارمان کافی بود».

با وجود ادعای بی‌گناهی این 2 مرد شیشه‌ای، پرونده‌های مشابه تحت تحقیق هستند تا پرده از جزئیات این سرقت‌های شبانه برداشته شود.

 

 
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: