جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 1 ارديبهشت 1397     
با اتکا به هوش و خرد ایرانی عقب ماندگی صنعت گردشگری را می توان جبران کرد


به گزارش صنعت نیوز ، در نشست خبری اولین نمایشگاه بین المللی تخصصی هتلداری ، مدیریت ، آموزش ، تجهیزات و اقلام هتل که در محل هتل هویزه برگذار شد ، مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت : امیدواریم این نمایشگاه بتواند در حوزه گردشگری موثر باشد ؛ این یک اقدام شجاعانه است زیرا ما در مرحله گذار از نگاه سنتی به گردشگری و ورود به نگاه گردشگری بر مبنای صنعت گردشگری هستیم.
دلاور بزرگ نیا اظهار داشت : به جرات می توان گفت که ما تا به امروز به صنعت گردشگری توجه نکرده ایم و برداشت ما از گردشگری ساده ترین مفهومی است که هر کسی می تواند از مسافر و گردشگر و جا به جایی و بازدید و گذران اوقات فراغت داشته باشد همچنین صنایع وابسته به این صنعت نیز پاسخگوی فقط همین میزان علاقه مندی و یا انتظارات اجتماعی در حوزه گردشگری بوده اند.
وی در ادامه افزود : تا به امروز این صنعت قدری شتاب زده عمل کرده و زمان را از دست داده ولی با اتکا به هوش و خرد ایرانی این عقب ماندگی را می توان جبران کرد و تغییرات را در گذر از نگاه سنتی به گردشگری و ورود به یک نگاه جدی در قالب صنعت گردشگری انجام داد البته نه با مسیر میانبر بلکه با کمک خرد ایرانی و استفاده از تجربیات جهانیان در این حوزه می توان این کار را به سرعت پیش برد.
بزرگ نیا تصریح کرد : بخش خصوصی با یک درک درست و با حمایت و نظارت و سیاست های دولت ، قدم های جدی برای کمک به جامعه ایرانی برای ورود به این عرصه برداشته است.
وی در ادامه افزود : تا به امروز نگاه ما به صنعت گردشگری خیلی علمی و به روز نبوده است و بیشتر تکیه ما به صنعت نفت و درآمد های نفتی بود اما در حال حاضر شرایطی پیش آمده است که کشور ما ناگزیر است جایگزین هایی برای اعتبارات و بودجه نقدی داشته باشیم و این خیلی خوب است که ما به صنعت گردشگری به عنوان یکی از محوری ترین فرصت هایی که می تواند در توسعه کشور به ما کمک کند ورود پیدا کرده ایم.
وی اذعان داشت : حتما باید زیرساخت های فرهنگی و تجهیزاتی را هم با نگاه درست به این صنعت فراهم نماییم چنانچه اگر نگاه ما به صنعت گردشگری صرفا این باشد که فعلا مشکلات مادی خود را حل کنیم و این مرحله را پشت سر بگذاریم نگاه بسیار ناقص و نا مبارکی است.
در ادامه افزود : نخبگان فکری و مسئولین اجرایی بالا دست بر این باور هستند که به نمایش گذاشتن داشته ها و باورهای فرهنگی ما در کنار مهربانی مردم این سرزمین می تواند یک جاذبه جدی در دنیا ایجاد کند ؛ برای ورود به این عرصه باید کار علمی کرد و به داشته های دانشگاهی نگاه کرد زیرا امروزه هتلداری یک علم است.
مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان تهران گفت : ما نیاز به یک خانه تکانی جدی در حوزه صنعت گردشگری ، تجهیزات و تاسیسات داریم زیرا نمی توان بدون سرعت بخشیدن به کار و ایجاد تغییرات در دنیا به رقابت پرداخت و دنیا برای رسیدن ما صبر نمی کند و متوقف نمی شود.
وی با اشاره به برنامه های نمایشگاه گفت : برای اولین بار است که با برنامه ریزی های قبلی و نه به صورت شتاب زده نمایشگاه تخصصی در حوزه صنعت گردشگری برگذار خواهد شد و در این نمایشگاه به همه جوانب این صنعت پرداخته خواهد شد.
دلاور بزرگ نیا در پاسخ به سوالی مبنی بر ظرفیت گردشگری داخل کشور گفت : ما نباید به دنبال این باشیم که گردشگری را حتما در حوزه خودمان متمرکز کنیم ما شرایط و فرصت ها را فراهم نکرده ایم که به گردشگری به صورت حرفه ای بپردازیم به طوریکه بسیاری از گردشگران خارجی پس از سفر به ایران از بی اطلاعی مردم ایران از جاذبه های گردشگری کشور ابراز تاسف می کنند.
وی در پایان گفت : ما باید تلاش کنیم که ارز از کشور خارج نشود و مردم برای گردشگری ، کشور خودمان را انتخاب کنند و برای این منظور باید مردم را با ایران آشنا کنیم البته در سال جاری که ارز گران شده بود گردشگری در کشور فوق العاده خوب بود به طوریکه کاخ موزه سعد آباد به رکورد 15 هزار بازدید در روز رسید همچنین کاخ موزه گلستان به رکورد 8 هزار بازدید در روز رسید و این نشان می دهد که اگر فرصت ایجاد شود مردم از گردشگری داخل کشور استقبال می کنند.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: