جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 3 بهمن 1394     
سه محور قابل تامل در ادغام قطعه سازان کوچک

به گزارش صنعت نیوز ، دبیر انجمن قطعه سازان با اشاره به لزوم ادغام قطعه سازان کوچک گفت : ادغام قطعه‌سازان کوچک از اقدامات مهم در راستای توسعه توان طراحی در صنعت قطعه سازی ایران است و مسلما تاثیر بسزایی در افزایش توان مهندسی و ایجاد واحد مهندسی و تحقیق و توسعه در شرکت‌های قطعه سازی ایران دارد.

ساسان قربانی افزود : در حرکت صنعت قطعه سازی کشور باید به سه محور توجه ویژه ای شود اولا شرکتهای کوچک  که در داخل کشور باید یکدیگر تجمیع و ادغام می شوند تا توانمندی های آن افزایش یابد مسلما این مساله در ایجاد واحد طراحی و تحقیقاتی شرکتهایی که در یکدیگر ادغام می شوند تاثیر بسیار خوبی دارد .

وی با اشاره به اینکه این اقدام مستلزم آماده سازی بستر فرهنگی است ، تصریح کرد : البته این حرکت مشکلاتی را به همراه دارد اما همان گونه که صنعت قطعه سازی در دنیا به این سمت حرکت کرده در کشور ما نیز یک ضرورت است .

وی همکاری های بین المللی را به عنوان یکی از محور های قابل توجه در این مسیر دانست و گفت : باید حتما همکاری های بین المللی بین شرکتهای معتبر دنیا که از تکنولوژی روز برخودارند وجود داشته باشد و بهتر است که این همکاری ها در قالب مشارکت و سرمایه گذاری مشترک صورت گیرد هر چند در گذشته بسیاری از شرکتها تحت لیسانس فعالیت کردند و جواب نداده است و پس از مدتی با ایجاد مشکلاتی این روابط قطع شده و شرکتهای خارجی ایران را ترک کردند.

وی همچنین تولید در مقیاس را نکته مهم دیگر در این راستا عنوان کرد و اظهار داشت : متاسفانه هم اکنون سرس گذاری ها برای تولید یک قطعه بسیار زیاد است و تا زمانی که تولید در مقیاس صورت نگیرد نمی توان به عمق ساخت داخل توجه نمود.

دبیر انجمن قطعه سازان گفت : امروز شرکت هایی که قرارداد 20 هزار تا 30 هزار تایی داشته باشد نمی تواند نسبت به  ورود تکنولوژی و برنامه ریزی های دراز مدت تلاش کند در نتیجه همیشه شرکتهای کوچکی خواهیم داشت که به طور محدود فعالیت می کنند و نمی توانند در عرصه های بین المللی حضور پیدا کند از این رو این سه عامل باعث می شود که هم قطعه سازان پاسخ گویی نیاز مشتریان داخلی و شرکتهای خودروساز داخلی به لحاظ قیمت ، کیفیت و خدمات باشند و در نهایت خودروسازان نیز پاسخ گوی خواست مشتریان خودشان باشند در نهایت این می تواند بستری سازی برای ورود به بازرهای جهانی و  صادرات را برای صنعت خودرو و قطعه سازی ایران فراهم نماید.

قربانی خاطر نشان کرد : ادغام قطعه سازان کوچک موضوعی است که در شورای سیاست گذاری خودرو بسیار در مورد آن بحث و بررسی صورت گرفته است و می تواند اجرا شود البته  به لحاظ فکری زمینه های اجرا فراهم است و تنها باید شاهد اجرا باشیم تا به درستی اجرا شود .