جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 3 بهمن 1394     
رشد چشمگیر ایران در دانش سلول‌های بنیادی

به گزارش صنعت نیوز، امیر علی حمیدیه گفت: ایران در دست یابی به علم پایه سلول های بنیادی جز کشورهای پیشرو است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه همایش کشوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی در چشم پزشکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: اکنون در رشته های پزشکی و در حوزه های مختلف آن مطالعه در خصوص سلول های بنیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: در برخی رشته ها مانند رشته خون و سرطان از حوزه ترجمه به بالین و بازار پزشکی آمده است، به طوری که هم اکنون با استفاده از پیوند سلول های بنیادی خون ساز بیش از 60 نوع بیماری صعب العلاج خون در کشورمان تحت درمان قرار می گیرد.

حمیدیه گفت: بیماری های خونی بدخیم و غیرخونی بدخیم از جمله تالاسمی ماژور، نقص ایمنی ارثی، متابولیک ارثی، تومورهای جامد از مهمترین آن هاست که محققان و پزشکان متخصص کشورمان با استفاده از دانش سلول های درمانی توانایی درمان آن ها را دارند.

وی با اشاره به اینکه کاربرد سلول های بنیادی در دیگر رشته های پزشکی مانند ارتوپدی مراحل ترجمه از پایه به بالین را طی می کند و به بازار مصرف نزدیک می شود افزود: در رشته هایی مانند دندانپزشکی و جراحی اعصاب نیز مراحل مختلف آزمایش در حیوانات مختلف و بعد آزمایش انسانی باید طی شود تا به بالین برسد و بتواند پس از کسب مجوز کمیته های اخلاق و رعایت اصول قانون تولید سلول، مجوز استفاده را کسب کند.

حمیدیه گفت: همه تلاش محققان دانش سلول های بنیادی در بخش پزشکی به سمتی است که بتواند با طی مراحل مختلف کارآزمایی بالینی با خیال راحت برای مداوای بیماران استفاده شود.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: